Кам’янчанам нагадали про страшну хворобу

У Кам’янському медичному центрі здоров’я та медицини спорту нагадали, що 28 липня — не тільки свято Української Державності, а й Всесвітній день боротьби з гепатитами.

У нашому місті в 2021 році зареєстровано 15 випадків вірусних гепатитів. З них гострих – 8 ( гепатит А – 2 , гепатит В – 6 ), хронічних – 7 ( гепатит В – 1 , гепатит С – 6 ).

За 1 півріччя 2022 року було зареєстровано 7 випадків, з них 3 гострих ( гепатит С – 1, не диференційних – 2 ) та 4 хронічних вірусних гепатитів (гепатит В – 2, гепатит С–2).

Серед інфекційних хвороб людини вірусні гепатити посідають третю сходинку, поступаючись лише гострим респіраторним вірусним інфекціям та інфекціям шлунково – кишкового тракту.

Гепатит – це запалення печінки, в основному, вірусної етиології. Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту ( А, В, С, Д та Е), потенційні можливості яких становлять загрозу через приведення до епідемічного розповсюдження.

Кожен 12-й мешканець планети Земля живе з хронічним гепатитом В або С. Кожні 10 секунд 1 людина в світі заражується на гепатит. Кожен третій мешканець планети підпадає під ризик зараження одним або двома вірусами. Гепатити В та С сумісно вбивають одну людину кожну хвилину. ВООЗ визнано вірус гепатиту В, як основний етіологічний агент первинного раку печінки, що приблизно складає 80% первинних ракових захворювань. В Україні інфікованість гепатитом В становить 3% від кількості всього населення, а це близько 1 мільйон осіб. Таку ж гостру проблему для людства викликає і захворюваність на вірусний гепатит С. За даними Міністерства охорони здоров’я України, хворих на вірусний гепатит С у 5 — 6 разів більше ніж носіїв ВІЛ і з кожним роком захворюваність зростає. Експерти вважають, що цей ріст пов’язаний з ростом наркоманії: 38 – 40% молодих людей, які захворіли гепатитом С, інфікуються при внутрішньовенному введені наркотичних засобів.

Причиною гепатиту А та Е, звичайно, є вживання в їжу забруднених харчових продуктів або води. Гепатит В, С та Д, як правило, виникає внаслідок парентерального контакту з інфікованими рідинами організму людини. Найбільш поширеними шляхами передачі вірусів типу В, С та Д є переливання крові та її продуктів, що містять збудник, інвазійні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання, стосовно гепатиту В – ще й передача від матері дитині під час пологів, від членів родини дитині, а також при сексуальних контактах. Гострий перебіг інфекції супроводжується жовтяницею (пожовтіння шкіри та очей), потемнінням сечі, нудотою, блювотою та болями в області живота або безсимптомно.

Профілактика вірусних гепатитів

Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е необхідно:

— використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише перекип’ячену воду;

— ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники.

Переривання шляхів передачі парентеральних вірусних гепатитів забезпечують наступні санітарно-гігієнічні заходи:

— в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань;

— під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу.

З метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту.

Попередження професійних заражень у лікувально-профілактичних закладах досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму. При виконанні будь-яких парентеральних втручань та маніпуляцій необхідно використовувати гумові медичні рукавички.

Єдиним ефективним засобом профілактики вірусних гепатитів А і В є вакцинація. Вакцина проти гепатиту в 95% дозволяє попередити захворювання та є основним заходом профілактики. За рекомендаціями ВООЗ всі діти грудного віку повинні отримувати щеплення проти гепатиту В протягом 24 годин після народження. Вакцина проти гепатиту А захищає дітей починаючи з 12 місячного віку. Можлива вакцинація проти гепатитів А та В підлітків та дорослих, проведена за схемою, вона забезпечує захист протягом багатьох років.

Пам’ятайте! Захворювання легше попередити ніж лікувати його наслідки. Широка розповсюдженість цих інфекційних захворювань визначає необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для убезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики.

При підозрі на захворювання викликайте лікаря або звертайтесь до лікувального закладу.

Вам буде цікаво

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *