Кам’янчанам нагадують про небезпеку отруєння дикорослими грибами

За оперативним повідомленням від Київського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, у Київській області зафіксували випадок отруєння грибами з 4 потерпілими (2х дітей (віком 4 і 8 років) і 2х дорослих (віком 18 і 22 роки), їх у важкому стані госпіталізували.
Отруєння сталося після вживання страв із дикорослими печерицями. Місце збирання грибів — лісосмуга біля житлового масиву міста. Гриби промили холодною водою та проварили протягом 8 хв, і потім обсмажили з цибулею та морквою до готовності.
Наступного дня після вживання страви у постраждалих з’явилися нудота, блювання, діарея. По медичну допомогу звернулися у наступні 1–3 дні після появи симптомів і одразу були госпіталізовані у педіатричне та реанімаційне відділення міської лікарні. Дітей перевели до дитячої спеціалізованої лікарні, де через важкий стан обоє померли наступного дня. 18-річна жінка померла у міській лікарні. 22-річний чоловік — у важкому стані.
Усього за 7 місяців 2022 року в Україні зареєстрували 12 осередків отруєння дикорослими грибами, унаслідок яких постраждало 19 людей, з них 1 дитина.
Центр громадського здоров’я МОЗ України нагадує — годувати грибами чи стравами з них дітей до 12 років не можна. Також вживати гриби не рекомендовано вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям.
Звертаємо увагу батьків і дорослих — знайте і пам’ятайте правила збирання та споживання грибів і доводьте їх до своїх дітей, аби уникнути отруєнь і страшних наслідків для здоров’я та життя!
Правила збирання та споживання грибів:
– найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів,
– не купуйте гриби на стихійних ринках;
– уважно оглядайте гриби, звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки;
– збирайте лише добре знайомі вам гриби, за найменшого сумніву одразу викиньте гриб — не залишайте його поряд з іншими;
– не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними;
– не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій, адже гриби вбирають у себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали;
– не збирайте гриби за посушливої погоди, бо в цей час гриб пересихає — віддає воду і збільшує концентрацію токсинів;
– не куштуйте сирі гриби;
– удома ще раз ретельно перевірте гриби — усі сумнівні треба викинути;
– готуйте гриби протягом першої доби після збирання;
– варіть гриби не менше трьох разів, щоразу у свіжій підсоленій воді не менше 30 хв;
зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.
Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів: нудота; блювання; різкий біль у животі; діарея; запаморочення;
підвищення температури тіла; зниження пульсу; задуха; судоми; відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги); марення, поява галюцинацій.
За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря!
Перша допомога в разі отруєння грибами
-терміново телефонуйте до «швидкої» — загальний номер 103;
-промийте шлунок простою водою;
-дотримуйтеся постільного режиму;
-пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини;
-прийміть сорбенти.
Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти — це може прискорити всмоктування токсинів у організм.
Не займайтеся самолікуванням, це небезпечно для життя! Лікування необхідно здійснювати в спеціалізованих лікувальних закладах, адже методи лікування залежать від виду гриба, що спричинив отруєння.
Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.
Лікар з гігієни харчування ВОСГД ВСП «КАМ’ЯНСЬКИЙ РВ
ДУ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Валентина ГЛАДКОВА

Вам буде цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *