«Тютюновий» скандал у Кам’янському районі: збитки склали 6,5 мільярдів

Незаконна діяльність тютюнової фабрики United Tobacco (ТОВ “Юнайтед Табако”, Жовті Води Дніпропетровської обл.), яка підозрюється у нелегальному виробництві великих партій тютюнових виробів, призвела до недоотримання бюджетом України лише у 2022 році податків та зборів на загальну суму 6,5 млрд грн.

Для припинення тіньової діяльності знадобилося втручання президента України Володимира Зеленського, повідомив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев в інтерв’ю «Фокусу».

“У вересні правоохоронці нарешті припинили злочинну тіньову роботу однієї відомої тютюнової фабрики у Жовтих Водах. Маючи великі обсяги виробництва, фабрика роками працювала в тіні, фінансуючи корупційні зв’язки на середньому рівні всіх правоохоронних органів. Тільки за попередніми підрахунками сума вкрадених злодіями грошей із бюджету цього року становила 6,5 млрд грн”, — заявив Гетьманцев.

За його даними, вироблена без марок акцизного податку продукція фабрики реалізовувалась по всій Україні у значних обсягах, при цьому для вирішення цього питання знадобилося втручання президента.

“Потрібно було втручання президента, щоб припинити злочинну діяльність (”Юнайтед Табако”). Але нам це вдалося. І тепер ринок тютюну незабаром виведуть із тіні”, — зазначив голова парламентського комітету.

Гетьманцев також відзначив низку інших заходів щодо детінізації економіки країни, здійснених у 2022 році. До них відносяться перевиконання зборів зі спиртзаводів акцизного податку на 20-30% порівняно з 2021 роком, а також зупинення практики скрутки ПДВ та діяльності конвертаційних центрів. Як повідомлялося з посиланням на Європейську бізнес-асоціацію (ЄБА), представники українського бізнесу очікують від правоохоронної системи країни активних дій щодо боротьби з тіньовими ринками, у тому числі виробництвом нелегальних цигарок, і готові надавати допомогу правоохоронцям при встановленні збитків від нелегальної діяльності таких підприємств.

Раніше Гетьманцев повідомив, що правоохоронці з вересня проводять обшук на тютюновій фабриці United Tobacco, яку підозрюють у нелегальному виробництві тютюнових виробів. Силовики вже встановили підозрюваних у скоєнні злочину та оцінили масштаби незаконної діяльності.

Конфлікти United Tobacco з правоохоронцями траплялися і раніше: у серпні 2021 року співробітники Державної фіскальної служби (ДФС, після реформи минулого року — Бюро економічної безпеки) провели обшуки на фабриці у справі про незаконне провадження контрафактних цигарок, проте їхню роботу блокувала група. В’їзд слідчих на підприємство було заблоковано важкою технікою, масовим скупченням «людей спортивного характеру» та місцевих жителів. У свою чергу United Tobacco звинуватили співробітників ДФС у перевищенні службових повноважень, блокуванні роботи підприємства та нанесенні травм працівникам.

За даними ДФС, її співробітники у січні-серпні 2021 року вилучили майже 800 тис. пачок тютюнових виробів вартістю близько 13 млн. грн., виготовлених під ТМ United Tobacco без марок акцизного податку. Продукція фабрики неодноразово вилучалася під час обшуків податковою міліцією складських приміщень та у місцях реалізації контрафакту.

Згідно з дослідженням тютюнового ринку інститутом “Kantar Україна” у вересні 2021 року, 15% тютюнових виробів, що нелегально реалізуються в країні, мали відмітку виробництва ТОВ “Юнайтед Тобако”. Фабрика відкрилася за сприяння на той час народного депутата від Народного фронту Олега Кришина. Також причетний до управління підприємством Микола Журило, близький до Народного фронту. Він — рідний брат Руслана Журило, який раніше працював на керівній посаді на державному підприємстві “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”, а також фігурував як організатор розкрадань на мільйони доларів у цьому держпідприємстві у справі НАБУ, разом із екс-депутатом та одним із спонсорів партії “ Народний Фронт” Миколою Мартиненком. Колишній нардеп Сергій Лещенко стверджував, що брати Журило є найближчими бізнес-партнерами Мартиненка, зокрема, на ОГХК.

Вам буде цікаво

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *