20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

Щорічно в Україні 20 жовтня проводиться Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози, він встановлений «З метою активізації діяльності із запобігання виникненню і поширенню захворювань на рак молочної залози, привернення уваги суспільства до цієї проблеми» згідно з Указом Президента України «Про Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози» від 17 січня 2005 № 42/2005.    

Рак молочної залози – одна з найважливіших проблем сучасної медицини. У світі (як і в Україні) рак молочної залози   займає перше місце серед онкологічних захворювань у жінок). Рівень захворюваності на рак молочної залози  має тенденцію до постійного зростання в усіх країнах — членах Всесвітньої організації охорони здоров’я. З урахуванням тенденції поступового старіння населення планети приріст захворюваності  становить близько 1,5% в рік.  Особливе занепокоєння викликають загрозливі тенденції омолодження РМЗ. У молодих жінок починаючи з 30 років істотно частішають випадки захворювання. Так, за останні 10 років в Україні частота виникнення РМЗ у жінок у віці від 19 до 39 років зросла на 35%. Хоча рак молочної залози найчастіше розглядається як захворювання, яке вражає жінок, проте трапляється у чоловіків також. Це досить рідкісне захворювання, його не можна порівняти за кількістю з жіночими патологіями. Водночас воно не стає від цього менш небезпечним, тому ставитися до хвороби потрібно з усією серйозністю.

У 2021 році у нашому місті  зареєстровано 96 випадків злоякісних новоутворень у жінок.

За 9 місяців 2022 року вперше виявлено 66 випадків, із них 2 випадки захворювання діагностовано у чоловіків (1 – внутрішньо переміщена особа). При профілактичних оглядах виявляється значно менше половини всіх випадків – 33,3% у 2021 році, 16,7% – за 9 місяців 2022 року. В занедбаній стадії виявлено 16% у 2021 році та 25,4% за 9 місяців 2022 року.  Кожен рік від цієї патології помирає близько 40 жінок (2021 рік – 37 жінок, за 9 місяців 2022 року – 21 жінка).

Рак молочної залози – злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин молочної залози.  Найчастіше хвороба починається в клітинах часток (залоз, які  виробляють молоко) або в протоках (за якими молоко з часток потрапляє в сосок) молочних залоз. Фактори ризику поділяються на 2 групи – ті, на які вплинути не можна, і ті, вплив яких можна зменшити.

Фактори ризику, на які неможливо вплинути: жіноча стать (у чоловіків хвороба розвивається рідко, може бути обумовлена ​​мутацією в генах),  вік  (  90% захворювань діагностується у віці старше 40 років)  генетична схильність,  доброякісні передракові захворювання молочної залози,   ранній початок менструацій (до 12 років), пізня менопауза (після 55 років).

Фактори ризику, на які можна вплинути: відсутність вагітностей, відмова від грудного вигодовування, штучне переривання вагітності, ожиріння, стероїдні гормони, тривалий прийом гормональних контрацептивів.

Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитися від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла).

Запорука міцного здоров’я – дбати про свій організм та вчасно проходити всі необхідні обстеження, навіть  при відсутності скарг і захворювань молочних залоз:

  • мамолога — не рідше одного разу на 1–2 роки
  • УЗД молочних залоз та маммографію після 35 років
  • генетичне обстеження (BRCA 1 та BRCA 2) при підозрі на спадковий тип раку молочної залози

Рак – підступне захворювання, яке на ранніх стадіях може себе не проявляти.  Чим раніше буде виявлена ​​пухлина, тим успішніше лікування.  Якщо рак був діагностований на нульовий або першої стадії, то шанси повністю одужати перевищують 90%. Пам’ятайте, що 80% усіх змін у грудях виявляються самими жінками при само обстеженні, яке повинна виконувати кожна жінка вже від 20 років щомісяця, найкраще між 7 і 10 днем циклу, рахуючи від першого дня місячних. Якщо місячні відсутні(менопауза або вагітність) − регулярні самообстеження робіть.

Симптоми, які повинні насторожувати:

– безболісне щільне утворення в молочній залозі;

– зміна форми молочної залози;

– зморщування або втягнення шкіри грудей;

– відчуття дискомфорту або біль в одній з молочних залоз;

– ущільнення або припухлість на соску, а також його втягнення;

– кров’янисті виділення із сосків;

– збільшення лімфатичних вузлів під пахвою з одного боку.

Хоча б один з цих симптомів – достатній привід для негайного звернення до лікаря!

Необхідну консультацію можна отримати у сімейного лікаря, свого лікаря – гінеколога чи звернувшись для обстеження в онкодиспансерне відділення КНП КМР «Міська лікарня №9» за адресою: проспект Аношкіна, 72. Телефон для довідок: 068-796-49-43.

У КНП КМР «ЦПМСД №3» працює кабінет маммографічних обстежень для виявлення патологічних станів молочних залоз. Обстеження проводиться на сучасному обладнанні італійського виробника Viola, в двох проекціях.

З 18 до 40 років для раннього виявлення патологічних станів молочних залоз жінкам відповідного віку проводять двобічне ультразвукове дослідження молочних залоз.Обстеження проводиться на сучасному обладнанні з використанням відповідних високочутливих датчиків.

Обстеження проводиться за адресою: Свободи 20-А, кабінет працює щоденно, окрім вихідних днів з 8-00 до 17-00. При собі потрібно мати електронне  направлення від сімейного лікаря або лікаря-гінеколога. Телефон для довідок:(call-center працює по буднях з 7-30 до 20-00, по вихідних днях з 8-00 до 20-00): 067-461-30-58.

Єдиний метод боротьби із захворюванням на рак  − лікування у медичному закладі. Самолікування неперевіреними методами та порадами «спеціалістів» з інтернету веде до прогресування хвороби та неможливості   лікування.

Виявлення раку молочної залози  або іншого онкологічного захворювання, не є вироком для хворого. На сучасному етапі розвитку клінічної онкології є всі можливості ефективно боротися із цією недугою, а при діагностуванні  на ранніх стадіях у 95% рак можна вилікувати.

Бережіть своє здоров’я!

 

За інформацією КЗОЗ КМР «Міський медичний центр
здоров’я та медицини спорту»

Вам буде цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *