Деякі стани підвищують ризик виникнення інсульту, зокрема:
високий артеріальний тиск; високий рівень холестерину;порушення серцевого ритму;
надлишкова вага;цукровий діабет;надмірні стреси.
За якими ознаками можна запідозрити інсульт у людини поруч або у себе?
Запам’ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.
Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку
Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою, які можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!
Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4-5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.
Найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту — це профілактика.
Будьте уважні до себе та оточуючих, вчасно звертайтеся до лікаря та бережіть своє здоров’я.
Міфи про інсульт
Правда: Ситуації, коли перевезення в умовах “швидкої” може погіршити стан здоров’я пацієнта, трапляються дуже рідко. Якщо пацієнт знаходиться у неспеціалізованому відділенні лікарні, слід порівняти ризики транспортування і ризики лікування у лікарні, де немає належних ресурсів (спеціалісти, томограф, лабораторія тощо).
Правда: Усім пацієнтам, які перенесли інсульт, необхідні консультація лікаря-невролога і обстеження, що дозволить зрозуміти причину того, що сталося, а також – необхідне лікування та профілактику під наглядом сімейного лікаря. Тільки таким чином можна зменшити ризик повторного інсульту на 50-80%.
Правда: Вітчизняні стандарти та протоколи з лікування інсульту, затверджені МОЗ України, чітко визначають перелік необхідних ліків.
Правда: Щоби досягти максимального відновлення порушених функцій і повноцінного життя, абсолютна більшість пацієнтів зі стійкими післяінсультними порушеннями (не можуть ходити, самостійно вдягнутися чи вмитися тощо) потребує реабілітації. Реабілітація складається з занять з фізичним терапевтом, ерготерапевтом, логопедом, метою яких є відновлення порушених функцій і зменшення потреби у сторонній допомозі. Такі методи, як бджоли, п’явки, крапельниці з нейропротекторами не мають науково доведеної ефективності і не рекомендовані для використання.
Правда: Фактори ризику інсультів включають похилий вік, неправильний спосіб життя , куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність (менше 150 хв на тиждень), ожиріння. Головна загроза, навіть якщо пацієнт добре почувається , підвищений кров’яний тиск (більше ніж 140/90 мм рт.ст. -), цукровий діабет, миготлива аритмія (підвищує ризик інсульту у 5 разів!), високий рівень холестерину.
Правда: “Прокапування” не має науково доведених переваг у профілактиці інсульту. За рекомендацією лягти “прокапатись” може стояти що завгодно, але не науково-обгрунтована сучасна профілактика чи лікування інсульту.
Правда: Відвідування сауни, якщо воно не пов’язане з вживанням алкоголю чи сильним зневодненням, не збільшує ризик інсульту. Корисними можуть бути аеробні (динамічні) вправи (швидка ходьба, велосипед, плавання тощо), а от статичного навантаження (силові вправи) радимо уникати.
Правда: Інсульт – це невідкладний стан. Якщо у людини раптово змінилось мовлення, перекосило обличчя або почали погано слухатись рука чи нога на одній половині тіла, слід негайно зателефонувати 103. На сьогодні існує дієве лікування при ішемічному інсульті (тромболізис), але він ефективний протягом 4-5 годин від появи перших ознак інсульту.
Правда: Найкращі результати лікування інсульту забезпечує багатопрофільна лікарня, де є інсультний блок. Відмінністю інсультного блоку є не тільки лікарі, які добре знаються на інсульті, та відповідне обладнання, а й медичні сестри з відповідною підготовкою, фізичні терапевти, логопеди тощо.
Інформація сайту ЦГЗ https://phc.org.ua/news/chim-nebezpechni-insulti
Лікар з гігієни харчування ВСП «Кам’янський РВ»
ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»
Валентина ГЛАДКОВА
Група застосує диференційований підхід до перегляду заробітних плат: посадові оклади залежно від категорії працівників зростуть…
Програма заходів у закладах культури Кам’янського з 16 по 23 квітня. Музей історії міста Кам’янське…
Про це повідомив Микола Лукашук, голова Дніпропетровської обласної ради. "У Дніпрі — трагічний випадок: від…
У вівторок, 15 квітня, у Дніпрі на залізничному вокзалу сталася бійка між двома чоловіками у…
Про це повідомив тренер Євген Колішевський, який проводить тернування у цьому навчальному закладі. "Вчора 15…
Американський актор Джонні Депп після скандального розлучення з ексдружиною, акторкою Ембер Герд, та численних судів повертається в кіно. Артист зіштовхнувся…