Ботулізм – гостре важке харчове отруєння, яке виникає в результаті вживання в їжу продуктів, що містять мікробний токсин ботулінум.
Мікроби ботулізму у вигляді спор виявляються часто на поверхні сільськогосподарських продуктів – овочів і навіть фруктів та при відсутності повітря в товщі харчових продуктів бацили ботулізму в процесі своєї життєдіяльності виробляють токсини. При цьому продукти, заражені ботулінічною бацилою, за зовнішнім виглядом і смаковими властивостями не відрізняються від нормальних, тому й не є підозрілими щодо їхньої якості.
В Україні випадки ботулізму пов’язані, як правило, з вживанням продуктів домашнього приготування, а саме:
1-е місце – домашні консервовані (мариновані) гриби (30% випадків);
2-е місце – риба домашнього посолу і риба в’ялена (28%);
3-е місце – консервовані овочі та фрукти (20%);
4-е місце – окіст, сало (10,8%);
5-е місце – м’ясні консерви в банках (10,2%).
Захворювання ботулізмом виникає в середньому через добу після вживання зараженої їжі, але іноді інкубаційний період може скорочуватися до 2-х годин або подовжується до 10 діб. Клінічно захворювання починається із загальної слабкості, головного болю, запаморочення, виникає почуття тривоги, а потім проявляються очні симптоми: двоїння предметів, ослаблення чіткості (предмети бачаться в тумані, сітка перед очима). Внаслідок паралічу м’язів гортані, глотки і язика хворі втрачають голос, ковтання стає важким або зовсім неможливим. Головним, що вражає токсин ботулізму є нервова система. У важких формах захворювання головним симптомом є розлад дихання, параліч діафрагми, в результаті чого настає смерть.
Щоб захистити себе та близьких від захворювання, необхідно дотримуватися простих правил. Не рекомендується в домашніх умовах в’ялити, солити, маринувати рибу, оскільки важко забезпечити необхідні санітарні умови. Не купуйте у приватних осіб в’ялену, копчену рибу, окіст, ковбасу, шинку.Для приготування консервів у домашніх умовах треба суворо дотримуватися вказівок, викладених у посібниках щодо стерилізації кожного виду консервів. При цьому треба використовувати тільки свіжі та неушкоджені продукти, ретельно їх промиваючи. Перед вживанням в їжу консерви (м’ясні, рибні, рослинні) слід прокіп’ятити при 100 º С протягом 10-20 хвилин. Тільки за цієї умови консерви можна вживати.
При перших ознаках захворювання необхідно терміново викликати лікаря.
Не займайтися самолікуванням!
В.о. завідувача ВОСГД
ВСП «КРВ ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ»
Валентина ГЛАДКОВА