Так усім відомий корпус Дніпровського технічного університету. У цій будівлі, збудованій протягом 1909 – 1910 рр., знаходився дитячий притулок Православного товариства допомоги бідним. У притулку виховувалися діти-сироти робітників Дніпровського заводу. Початковий фонд для будівництва притулку створено з пожертв директора заводу Ігнатія Ясюковича, службовців та робітників. У притулку було обладнано спальні, їдальню, навчальні кімнати. Дошкільнят навчали методом німецького педагога Фребеля. У 1913 році при притулку було відкрито школу та ремісничо-мистецькі майстерні плетіння, шевця, ткацтва. Дитячі вироби продавалися, а кошти йшли потреби притулку.
Майже зруйновано, але ще тримається будинок на проспекті Гімназійному, 3. Цей будинок, у якому довгі роки була редакція газети «Дзержинець». Будинок №3 був збудований на початку 20 століття і одночасно вважався як будинок №2. Він був одним із перших на Гімназійному проспекті та належав нотаріусу Крюкову – власнику першого в Кам’янському автомобілі. Також Крюков брав активну участь у тому, щоб Кам’янське набуло статусу міста. У 1913 році у складі делегації від села Кам’янське він вирушив до Катеринослава, щоб взяти участь у засіданні регіональної влади з питання присвоєння Кам’янському та ряду інших сіл статусу міста.
Цього ж року біля будівлі з’явився новий власник – кам’янчанин Ставінський, який здав його під Комерційні збори Кам’янського. 1917 року в цьому будинку відкрили читальний зал, а за кілька років тут влаштовувалася редакція газети «Дзержинець».
З 30-х років минулого століття редакція переїхала до сусіднього будинку – №5. Сьогодні його виставлено на продаж. А колись був збудований відомим кам’янчанином, чехом Богумілем Циплем, конторником заводу та садівником. До переїзду в Кам’янське він працював садівником у маєтку поміщика Мекленбург-Стрелецького у Полтавській області, де вирощував ананаси, які постачалися до Петербурга, до царського столу.
Коли Ципль переїхав до Кам’янського, то працював у Головній конторі Дніпровського заводу. Будучи людиною заможною, він почав споруджувати велику двоповерхову будівлю, тоді вона була під номером 3 (зараз це №5). Чоловік мріяв, що в ньому вже зі своїми сім’ями житимуть його четверо дітей. Але вони не захотіли, і тоді, 1909 року, він продав будинок за 8200 рублів директору Дніпровського заводу Ернесту Сундгрену.
Після цього будинок перейшов кам’янчанину Ставінському, який здав його в оренду під фотоательє. А 1913 року тут була редакція газети «Відгуки життя». А вже у 30-х роках тут розташувалася редакція легендарної газети «Дзержинець».
Сумна доля будівлі, побудованої на початку ХХ століття, що знаходиться за адресою Гімназичний проспект, 15. Можливо, незабаром вона буде втрачена назавжди, як і сумнозвісний будинок на Пеліна, 13, де знаходився по сусідству міський відділ НКВС. Від останнього лишився невеликий фрагмент стіни. На внутрішньому фрагменті будинку залишилися сліди від куль. Очевидно, у дворі будинку розстрілювали людей.
ФОТО: «Кам’янське. Історичний простір».
У дніпровському парку Глоби сталася дивна крадіжка: невідомий чоловік викрав пташину годівницю, розташовану біля входу…
Українська співачка Анна Трінчер випустила нову пісню, яка отримала назву “Зірочка палай”. Тривалий час виконавиця презентувала ліричні…
Учениця Наукового ліцею ім. Анатолія Лигуна (11-Б клас), вихованка Дніпропетровського відділення МАН продемонструвала знання та…
У Дніпрі сталася пожежа на території КП "КСК "Шинник" на 12 кварталі. Про це передає "Відомо" з…
У дніпровському парку Глоби сталася дивна крадіжка: невідомий чоловік викрав пташину годівницю, розташовану біля входу…
Голова Лівобережної адміністрації Дніпра, депутат Дніпровської міської ради Юрій Федько помер в одній з лікарень…