Як з’явився День вишиванки, які існують традиції цього дня та яке значення мають орнаменти – читайте у матеріалі нижче.
Вперше день у вишиванках провели у Чернівцях. Студентка місцевого університету запропонувала своїм друзям одягти вишиванки на лекції. Ідея швидко завірусилася і її несподівано підтримали дуже багато студентів цього університету, а до них підключилися і викладачі.
Декілька років День вишиванки відзначали лише у Чернівцях, але потім традицію передали до інших навчальних закладів та міст України.
А потім встановили одну дату для всіх українців – третій четвер травня. Нині цієї традиції дотримуються практично всі жителі України, а також українці, які живуть в інших країнах. Цього року відзначатимемо День вишиванки 18 травня.
Основна традиція – цього дня головним елементом одягу стає вишиванка. Діти та підлітки вирушають на навчання у вишитих сорочках та блузках, а дорослі одягають національний одяг на роботу. Цього дня на вулицях майже всі люди – у вишиванках.
У мирний час цього дня проводили різноманітні культурні заходи, організовували флешмоби та паради вишиванок. У 2023 році проводити масові заходи не будуть – через повномасштабне вторгнення Росії та військові дії.
Зараз вишиті сорочки, блузи та сукні – елемент святкового одягу. А до XX століття вишиванка вважалася повсякденним одягом. З брюками та піджаком першим вишиту сорочку одягнув Іван Франко.
У XVII столітті вишиванку носили лише вищі та багаті верстви населення. А ось козаки такі сорочки не носили. У селах вишиванки почали носити значно пізніше.
Дуже важливе значення має візерунок на вишиванці – це своєрідний код, за символами якого можна прочитати потаємне послання.
Види орнаменту відрізняються не тільки від регіону до регіону, а й від сім’ї до сім’ї. Вони передаються з покоління до покоління.
Фото: 24 канал
ромб – символ родючості, поліпшення добробуту сім’ї;
квадрат – баланс, гармонія, удача та порядок;
спіраль – циклічність часу, символ змін;
сварги (нагадують половину цифри 8) – сила духу;
восьмикінцева зірка – символ возз’єднання чоловічого та жіночого початків, посилює інтуїцію;
хрести – захист від темних сил, гармонія та духовне просвітлення;
калина – безсмертя роду та довголіття сім’ї;
ромашка – символ кохання та юності;
маки – потужний захист від зла, наближення до виконання бажань.
Вважається, що у вишиванці має значення абсолютно все – тканина, нитки та їх колір. Є візерунки жіночі та чоловічі, є дитячі.
16–17 травня відбувся відкритий чемпіонат Дніпропетровської області з гандболу серед дівчат 2011 та 2013 років…
Увечері 17 травня поблизу села Курилівка Кам'янського району сталася страшна аварія: лобове зіткнення двох автомобілів.…
У Марганці медики "екстренки" врятували життя жінки з гострим коронарним синдромом, яка опинилася у стані…
Про ситуацію в місті на ранок повідомив мер Андрій Білоусов. "У Камʼянському ніч минула тихо…
Про це повідомив голова ОВА Сергій Лисак. "Вчора ввечері агресор ще раз атакував Нікопольщину. Влучив…
Серед фігурантів мешканці Дніпра. Вони розміщували в інтернеті оголошення про нібито продаж різноманітних товарів. Після…