Categories: Політика

«Обрізання» місцевих бюджетів: погляд із Кам’янського

Отже, те, на чому кілька місяців наполягала Зе-команда, відбулося – Верховна Рада відібрала кошти, що надходять від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), які сплачують військові, до місцевих бюджетів та перенаправила їх до держбюджет. Пояснює це центральна влада просто – державі не вистачає грошей на фінансування армії, і відібрані у місцевих громад кошти підуть на потреби Збройних Сил України.

З огляду на те, що фінансова допомога Заходу нині під величезним питанням, такий крок Києва видається цілком обґрунтованим. Але… Давайте розберемося з прикладу окремо взятого Кам’янського.

На сьогоднішній, точніше, тепер уже на вчорашній день «військовий» ПДФО був однією із гарантованих статей наповнення місцевого бюджету. Українські експерти доводять, що армія нині стає одним із головних роботодавців країни, які сплачують стійку та чималу заробітну плату, а отже – і податки, у тому числі ПДФО. Головним – тому що решта економіки України перебуває у глибокій ямі. Як це виглядає у Кам’янському? У нас є 3 великі підприємства – основні наповнювачі міського бюджету. Це Каметсталь, Южкокс та ДніпроАзот.

Каметсталь зараз працює приблизно на третину потужності, причина – неможливість гнати продукцію на експорт. Адже морські шляхи – Маріуполь та Одеса – не працюють, а везти метал залізницею дуже дорого (привіт Укрзалізниці з її захмарними тарифами), вартість нашої продукції не витримує жодної конкуренції. Южкокс безпосередньо пов’язаний з металургією, зрозуміло, що це підприємство не працює на повну потужність. І невідомо, що буде далі, чи не зупиняться ці підприємства взагалі. ДніпроАзот через небезпеку виробничих процесів призупинено ще на початку війни, а тепер ще одна проблема – власник підприємства Ігор Коломойський зараз під арештом, і подальша доля всіх його підприємств, зокрема й ДніпроАзота, взагалі незрозуміла.

Висновок – головні наповнювачі бюджету Кам’янського сьогодні не дають місту тих коштів, які потрібні.

Є, щоправда, ще середній та малий бізнеси. Але й там – проблеми. Багато об’єктів зараз закриваються, зверніть увагу, скільки магазинів нині з вивіскою «оренда» чи «продам», навіть у центрі міста. Причина – війна, купівельна спроможність населення різко впала. Крім того, наша держава робить все, щоб «прибити» цей бізнес: тут вам і перевірки, і збільшення податків, і багато інших факторів, які змушують бізнесменів закриватися, подивіться на закриті кіоски в Кам’янському. Тож робимо ще один висновок – ні малий, ні середній бізнес сьогодні не потягнуть реальне наповнення міського бюджету. Тому армія та її ПДФО були стійкою статтею надходжень коштів до міського бюджету Кам’янського.

Зараз, коли цих грошей не буде, враховуючи описані вище реалії, дуже важко прогнозувати – що буде в місті, як воно виживатиме і чи зможуть міська влада вчасно затикати дірки у фінансовій системі міського господарства. Тепер про те, що люблять говорити місцеві на кшталт опозиціонери – мовляв, кошти з місцевого бюджету витрачаються не туди, куди треба, краще направити їх на допомогу армії. Як це відбувається в інших містах – нехай дивляться тамтешні мешканці, ми ж поглянемо на Кам’янське.

Так ось, за час війни у нас не збудовано жоден фонтан, капітально не ремонтувалась жодна дорога, жоден будинок, жодна установа. Капремонти ліцеїв №№ 11 та 16 діляться за рахунок Європи, а не місцевого бюджету. Були питання щодо клумби на площі Визволителів – так вартість становила відносно небагато, 800 тисяч гривень, також допомогли спонсори. Стадіон на Соцмісті – його ремонт закінчили ще до війни, нещодавно фірма-підрядник просто усунула недоробки згідно гарантійних зобов’язань.

Про айфон для місцевого телебачення взагалі годі й говорити. По-перше, придбано його не за кошти місцевого бюджету, а за гроші комунального підприємства, що, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. По-друге, куплений він не для того, щоб хтось із чиновників по ньому розмовляв, а як заміна, причому дешевша, професійна відеокамера. Ті, хто намагався зчинити галас навколо цієї покупки телевізійників, показали свою повну тупість і невміння розібратися – що, куди й навіщо купується у місті. Тож де-не-де, а в Кам’янському кошти місцевого бюджету ніяк не витрачаються аби куди, ні дорогих бруківок, ні капітального ремонту площ, ні реконструкції вулиць за 800 мільйонів, як в інших містах, у нас немає.

Тепер ще одна погана деталь із вилученням ПДФО, на яку хотілося б звернути увагу. Не секрет, що останні місяці обсяги волонтерської допомоги на адресу української армії, що від наших громадян, що від іноземців, різко впали. Не секрет, що останні місяці обсяги волонтерської допомоги на адресу української армії, що від наших громадян, що від іноземців, різко впали. Причин тому кілька – тут і втома від війни, і схуднення гаманців в українців та іноземців, і астрономічні обсяги корупції у вищих ешелонах української влади, але про це окрема розмова. І допомога, яку надавали військовим українські міста, у тому числі і Кам’янське, за рахунок коштів місцевого бюджету, була важливою підмогою у забезпеченні Захисників України багатьом необхідним на фронті: автомобілями, генераторами, одягом, продуктами, акумуляторами, тепловізорами, БПЛА тощо.

Тепер, коли місцеві бюджети різко обрізали, обсяги такої допомоги напевно впадуть. А от чи зможе держава, яка відібрала у міст військовий ПДФО, заповнити цей потік допомоги фронту – питання дуже серйозне. Адже ми не забули яйця по 17 гривень, або 40 мільярдів, витрачених нібито на снаряди і зниклі невідомо куди, немає ні грошей, ні снарядів, чи літні куртки за ціною зимових? Щоправда, не забули? Така ось вийшла погана деталь від вилучення ПДФО з місць – гуманітарки на фронт буде в рази менше. Ага, і ще цікава деталь. Паралельно з вилученням коштів із бюджетів місцевих громад народні депутати ухвалили ще одне найважливіше, навіть доленосне рішення – підняли заробітні плати… самим собі. Проблеми постачання армії або безгрошові міста напередодні зими – адже це не найважливіше. Головне, щоб народні обранці, тобто наші з вами слуги, жили в теплі та достатку. На те вони й слуги народні, мабуть, для цього їх і обирали понад чотири роки тому. Якщо у кого виникнуть питання чи сумніви – дивіться «Єдиний телемарафон», там вам все розкажуть…

Margaret

Recent Posts

У Кам’янському розпочалися ігри “Пліч-о-пліч” (відео)

На спортивних змаганнях побував мер Андрій Білоусов. "У спортивному комплексі «Прометей» стартував новий сезон «Пліч-о-пліч:…

5 години ago

У Дніпрі син ледь не вбив свою матір

Поліцейські Дніпра скерувати до суду обвинувальний акт щодо чоловіка, який вчинив замах на вбивство власної…

8 години ago

На Дніпропетровщині поліцейські допомогли старенькій повернутися додому

Понад чотирьох годин нічних пошуків завершилися позитивно і поліцейські Нікопольщини розшукали заблукалу 82-річну жінку. 21…

8 години ago

Підприємців Дніпропетровщини запрошують на онлайн-зустріч «Діалог влади та бізнесу»

Дніпропетровська ОВА запрошує підприємців регіону на дев’яту онлайн-зустріч учасників платформи «Діалог влади та бізнесу». Тема…

9 години ago

Kalush Orchestra випустив кліп на романтичну пісню «Коли» (відео)

Гурт Kalush Orchestra презентував кліп на пісню «Коли». Відео знімали у лісі. «Уявіть себе через…

9 години ago

На Дніпропетровщині ліквідували нарколабораторію (відео)

У Кривому Розі правоохоронці ліквідували нарколабораторію з вирощування конопель. Там вилучили майже 3 тис рослин…

10 години ago