На які гроші будуть відбудовувати Дніпропетровщину?

Голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук опублікував на сайті «Українська правда» велику статтю, у якій висловив своє бачення майбутньої відбудови області та фінансування цих робіт.
Ми наводимо цю статтю для наших читачів повністю.
Ми повинні говорити правду, якою б вона не була. Це розуміють всі зацікавлені в успіху України люди. І про це ж днями під час Конгресу місцевих та регіональних влад говорив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Тому давайте відверто та обʼєктивно про виклики, які постали перед нашою державою в питанні відбудови.
Як сильно постраждала Дніпропетровщина внаслідок війни? Станом на сьогодні до переліку територій, на яких ведуться чи велися бойові дії, внесено 11 громад області у Нікопольському, Криворізькому та Синельниківському районах.
Хто буде в пріоритеті під час відбудови? Як будуть обирати, що відновлювати?
За словами голови Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк, першими відновлювати будуть ті громади, які мають економічну спроможність.
Візьмемо за приклад Нікополь. Місто, яке ворог обстрілює щодня.
Чи є в Нікополя економічна спроможність? Так, є, адже там розташовані потужні підприємства. Наприклад, НЗФ та підприємство, яке виготовляло з титану деталі для Боїнгів. Так, у нас в області є і такі.
Тамтешні виробництва та компанії наповнюють бюджет, місто є великим центром Нікопольскоі агломерації, тому всі зацікавлені у розвитку та відбудові цієї громади.
За які гроші вестиметься відбудова?
Тут передбачено кілька джерел фінансування – це:
•    конфісковані російські кошти та проценти з цих коштів;
•    гранти та кредити від міжнародних партнерів;
•    фонд ліквідації наслідків збройної агресії росії, який має наповнюватися з державного бюджету України, тобто кошти платників податків;
•    приватні кошти.
Щодо конфіскованих російських коштів та відсотків з них. Ведеться неймовірна робота у цьому напрямку.
Створено Реєстр збитків – зрозумілий інструмент для притягнення рф до відповідальності та стягнення репарацій з окупантів. Але це тільки перший крок у складному юридичному механізмі санкцій.
Що стосовно грантів та кредитів? ЄС планує надати Україні €50 млрд на 4 роки. Розгляд питання попередньо заплановано на 1 лютого 2024року. Напрямок витрат ресурсу та контроль за ним здійснюватиме Агентство відновлення і його підрозділи. Втім, поки що рішення про виділення коштів немає.
Чи закладено гроші на відбудову в наш державний бюджет? Ні. Ми всі розуміємо, що нині маємо бюджет війни. На масштабні реконструкції грошей немає. А приватні кошти не прийдуть, допоки в Україні не буде безпечно.
Чи потягнуть повноцінну відбудову обласні бюджети? Ні. Такого ресурсу регіони, які суттєво постраждали внаслідок війни, не мають. І як можна капітально відновлювати інфраструктуру та житловий фонд там, де існують високі ризики ворожих обстрілів? Безпекова ситуація не дозволяє.
Чи потягнуть відбудову бюджети міст, сіл? Ні. Дніпропетровська область в топі регіонів за рівнем допомоги ЗСУ та ТРО від органів місцевого самоврядування. Інші кошти йдуть на захищені статі видатків та підтримку життєдіяльності міст і громад (інфраструктура в багатьох із них має рівень зношеності до 60%, плюс – регулярні обстріли ворогом і потреба в постійних капіталовкладеннях, компенсації різниці в тарифах тощо).
Чи є вже успішні кейси відбудови та яким коштом? План швидкого відновлення допоміг відбудувати лише деякі об’єкти критичної інфраструктури.
Більшість проєктів, які успішно реалізують або реалізували – це результат кооперації місцевого рівня, коли уряди країн-партнерів погоджуються допомогти місту, громаді та фінансують ремонт конкретної будівлі чи кварталу.
Хто буде лобіювати та “вибивати” гроші на відбудову? Народні, обласні та місцеві депутати. Ви ж знаєте, хто з депутатів представляє вашу громаду, правда?  Дізнайтесь, це важливо.
Міжнародна кооперація має грунтуватись на рівні виборних органів. Давайте будемо реалістами: європейські партнери сприймають тільки обрані народом інституції (депутати, ради, мери).
Зараз Уряд працює над розробкою Стратегії відбудови держави. Потім на її основі прийматимуться регіональні стратегії.
Хто все вирішуватиме? Обласні ради з депутатами та центральні органи виконавчої влади, які разом будуть готувати проєкти. Але останнє слово буде саме за депутатськими корпусом. Адже тільки вони мають право голосувати від імені громад, від імені людей та затверджувати ті чи інші проєкти.
Зазначу, що в нас є спільне бачення з органами виконавчої влади.
Тож, давайте без ілюзій – швидкої відбудови, на жаль, не станеться.
Єдиний механізм, який сьогодні реально працює та дозволяє отримувати допомогу на відновлення житла – це послуга “єВідновлення”. 

Вам буде цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *