Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Валентини Доброти.
Що кажуть фермери про врожай картоплі
Фермер Григорій Ткаченко відтягував збирання урожаю, щоб картопля в землі трохи вичахла і викопана не зіпсувалася. Але копати однаково доводиться, каже фермер, в екстремальних умовах та з відставанням графіка.
У Григорія Ткаченка під картоплею сто гектарів, як і торік. А от урожаю суттєво менше. І це Чернігівщина. Традиційно картопляний край. Бульба зав’язалася, але через спеку не проросла. Ціна нині, каже фермер, вирівняє рентабельність. Минулої осені він починав продавати оптом по 5,50, а зараз по 17 гривень за кілограм.
Чому ціни на картоплю високі
На столичних ринках кілограм картоплі вдвічі дорожчий, аніж з поля. Покупці вибагливі, як ніколи. Товар на вигляд подобається, за ціною – ні.
У вересні до України імпортовано з Польщі та Литви 64 тонни картоплі. Хоча зазвичай її завозять взимку, коли товар закінчується і ціна росте. От від січня до серпня до України імпортовано 15 тонн. А за вересень – вчетверо більше. Цього року, окрім неврожаю, ще й локальні посадки під картоплею скоротилися.
Великі гравці на картопляному ринку – це лише пів відсотка від усіх засаджених картоплею площ. Все решта, за даними Міністерства агрополітики, – дрібні фермери, в яких під картоплею 5-10 гектарів і домогосподарства.
Але саме вони, дрібні виробники, каже виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі, впливають на формування ціни.
“На ринку зараз немає такої великої кількості картоплі від присадибних господарств, як була раніше”, – каже Ольга Самойліченко, виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі.
Брак якісних картоплесховищ – насправді одна з головних причин сезонного коливання ціни на картоплю. У фермера Григорія Ткаченка складські приміщення є. Нині там сортують викопане – ділять на дрібну, насіннєву та крупну. Ідеальний товар пакують у мішки і продають. Тримати картоплю до весни, коли ціна ще може зрости, фермерові не дозволяють фінансові зобов’язання.
Імпортована та українська картопля за ціною наразі майже однакові. А от чи здорожчає вона навесні – залежить від багатьох факторів.
“Якщо будуть відключення світла, якщо наші виробники перейдуть на генератори, вартість картоплі збільшиться. Якщо рано вдарять морози і не буде опадів, не буде такої кількості взагалі картоплі зібраної, так ціна збільшиться. Якщо ці фактори відкласти, то ціна має бути стабільною, дещо вищою, ніж зараз, але некритично”, – каже Ольга Самойліченко, виконавча директорка Української асоціації виробників картоплі.
Українці стали менше споживати картоплі, і не лише через ціну. Змінюються смаки. Але професійні картоплярі саджають більше. А от домогосподарства та дрібні виробники з часом взагалі вийдуть з ринку, кажуть експерти, і тоді ціна на картоплю від року в рік суттєво не коливатиметься.
Про це повідомив мер Андрій Білоусов. "Сьогодні ми відзначаємо першу річницю роботи Центру життєстійкості «Місце…
Мешканці Кам’янського звернули увагу на те, що популярний дитячий ігровий майданчик, розташований у центрі міста на…
18 травня актори Театру ім. Лесі Українки виїжджали на одноденні гастролі до Запоріжжя, де на…
24 травня у Кам’янському пройде спортивно-масовий захід “Велодень 2025”. Цьогорічна подія об’єднає юних учасників на…
У рамках реалізації молодіжної політики у Кам’янському заснували Об’єднання учнівського самоврядування — новий підрозділ Молодіжної…
Фільм Сари Джесіки Паркер "Перший ряд" про українську балетну трупу та ветерана війни Олександра Терена…