Професійна освіта у Британії: погляд камʼянчанки

Вибір майбутньої професії – одвічна проблема кожного випускника. Особливо тому, що робиться він поспіхом, адже відразу по закінченні школи треба обрати навчальний заклад та встигнути вступити туди. Проте студентські роки – найщасливіші в житті. У цей час кожен колишній школяр стає дорослим, більш усвідомлено вчиться, працює над розвитком і самореалізацією, але й встигає жити безтурботно, проводити час із друзями, закохуватися і просто насолоджуватися життям.

Про професійну освіту за кордоном нам розповіла камʼянчанка Мілана, яка з початком війни виїхала до Великої Британії, закінчила там школу і вступила до коледжу. Про особливості вступу, цікаві графік та методи навчання дівчина поділилася з журналістом «Любимого міста».

Випускні екзамени

Слід розпочати з найвідповідальнішого та найскладнішого етапу для кожного старшокласника – випускні іспити. Їх Мілані довелося складати аж 18. Це англійська, яка поділяється на мову та літературу, математика, релігії, географія, науки (фізика, хімія та біологія), три предмети, які дівчина вивчала на вибір – кулінарія, фотографія та психологія. З деяких предметів було по 2 чи 3 іспити. Завдяки своїм старанням та наполегливості Мілані вдалося скласти екзамени краще, ніж приблизно 80% випускників школи. Виявилося, що дуже багато школярів не змогли здати іспит з англійської. І це враховуючи те, що практично всі діти – корінні англійці.

Камʼянчанка закінчувала англійський 11 клас (в Україні така освіта прирівнюється до 9 класів) та вже точно знала, що буде вступати до коледжу. Адже до 12-13 класу беруть за конкурсом тільки обмежену кількість учнів, у яких найвищий бал з англійської та математики. Тому ще взимку дівчина зареєструвалася на спеціальному сайті (аналог нашого кабінету випускника), який надали у школі, та почала обирати навчальний заклад. Навчання у коледжі за рівнем отриманої освіти прирівнюється до 12-13 класу, проте із професійним спрямуванням, і дає повноцінну можливість отримати роботу. Із майбутньою професією вона вже визначилася – вирішила стати фотографом, адже із такими навиками точно не залишишся без заробітку.

Вибір зупинила на Мідкент Коледжі, в якому можна отримати професію ветеринара, художнього та графічного дизайнера, фітнес тренера, укладача цегли, електромонтера, стюардеси, є спеціальності косметична терапія, бізнес і аудит, столярне виробництво, скульптура та багато інших. Коледж знаходиться у місті Мейдстон, де нині проживає камʼянчанка, та й освітня база за обраною професією тут висока. Вона подала туди список з оцінками (балами), які очікує отримати на екзаменах, а також мотиваційний лист, чимось схожий на резюме. Його подавати не обов’язково, проте дівчина вирішила, що це не буде зайвим і додасть їй шансів на вступ. Її оцінки вивчили, потім покликали на інтерв’ю та вже взимку дали відповідь, що приймуть до навчального закладу. Тож дівчині залишалося ще пів року навчатися у школі, старанно готуватися до екзаменів, щоб отримати заплановані оцінки.

І тут слід відзначити першу відмінність в Англії від вступної кампанії в Україні. Наскільки такий британський підхід є правильним та гуманним, якщо можна так висловитися, стосовно до випускників. Адже українським дітям у період вступу доводиться пережити неймовірний стрес. Здати ЗНО, а потім декілька місяців жити як у пеклі, в очікуванні йог результатів, а далі – відповіді з вишу. Ніхто заздалегідь не знає, чи достатньо балів він набере для вступу на обрану спеціальність, адже кожного року поріг змінюється, скільки буде надано бюджетних місць, які будуть квоти. От і опиняється більшість наших випускників не там, де справді хотіли, а там, куди вдасться потрапити на навчання.

Вступ

У коледж зараховують усіх охочих, навіть тих, хто не склав деякі з іспитів. Тут також розподіляють за рівнем знань. В навчальному закладі існує кілька рівнів. Наприклад, на рівень 2 можна потрапити з будь-якою успішністю, а на рівень 3 приймають тих, хто добре здав математику та англійську. Наша співвітчизниця потрапила на рівень 3. Освіта, яку отримає дівчина, буде дорівнювати 3 A-Level. Програма A-Level (Advanced Level) – це дворічний курс навчання, що пропонує поглиблене вивчення 3-4 вибраних предметів на рівні старших класів (12 та 13 класи) британських шкіл. У Мілани це лише один предмет – фотографія. Ця навчальна програма є ключовим етапом на шляху до вступу до провідних університетів Великобританії (такі як Оксфорд, Кембридж чи Лондонська школа економіки).

Сертифікат A-Level визнається всіма університетами Великобританії та багатьма закордонними вишами, що робить його універсальною перепусткою у світ престижної вищої освіти.

Чи дорого навчатися у Британії

Звичайно, багатьох цікавить ціна питання. Адже ні для кого не секрет, що англійська освіта дуже цінується у всьому світі, і через те її отримати, напевне, коштує неймовірних грошей. Проте Мілана нас здивувала, що така професійна освіта в коледжі є абсолютно безкоштовною. Але тільки для випускників, які не досягли 18-річного віку (а в Британії, як і у нас, зазвичай, діти закінчують середню школу у 16-17 років). Тут вважають, що якщо ти не пішов навчатися одразу після школи, а кілька років працював, мандрував або знаходився у пошуках себе, то починаючи з 18 років ти вже досить дорослий, щоб платити за навчання самостійно. Отже всі охочі намагаються вступити у коледж одразу після школи. Проте у групі камʼянчанки є дівчата, яким 20 і 22 роки. Адже вчитися ніколи не пізно.

Для навчання фотографії неодмінно потрібен фотоапарат. У дівчини вже була професійна камера NIKON, але у коледжі вона користується їх більш сучасною камерою. Всі охочі можуть отримати необхідну техніку в коледжі безкоштовно, та використовувати її в процесі навчання. Є у навчальному закладі й облаштована фотостудія. Також студентам тут у користування надається комп’ютер, на якому вони працюють у коледжі, опановують редакторські програми та ведуть персональний віртуальний скетчбук (подібний до наших конспектів), де заносять усе, що вивчили, а також виконують практичні та домашні завдання. За навчальний рік таких альбомів, схожих на дуже детальну презентацію, доведеться заповнити декілька.

Про особливості навчання

Навчатися у коледжі камʼянчанка буде 2 роки. Навчальний рік розпочався у вересні та триватиме до кінця червня. Студенти, так само, як і учні в британській школі, навчаються шість семестрів по шість тижнів, всередині кожного семестру є тиждень або два канікул. Зазвичай, двотижневі канікули припадають на Різдво, Великдень.

Графік навчання теж відрізняється від українського. Здобувачі професійної освіти відвідують коледж лише три рази на тиждень. Два вільні робочі дні даються на опрацювання вивченого і виконання практичних завдань, а також можуть надійти нові завдання від викладача. Тоді діти працюють вдома самостійно, ніяких zoom-уроків і контролю викладача. Звісно, деякі винахідники примудряються у ці дні ще й підпрацьовувати (адже офіційна робота тут дозволена з 16 років), але камʼянчанка каже, що у вільні дні ледь встигає виконати домашку.

Заняття у Мілани кожного дня розпочинаються у різний час: о 8:30 або о 10:00, і тривають відповідно до 14:00 або до 15:30. Все залежить від розкладу. Пари тривають по півтори-дві години, між ними є перерви по 30-45 хвилин. Звичної для наших студентів зимової та літньої сесії тут не існує. Рівень освоєння матеріалу та виконання завдань перевіряється поступово протягом навчального року. А наприкінці курсу викладачі ще раз все перевіряють та дають час на доопрацювання.

Потрапити на територію коледжу можна тільки за персональним бейджиком (перепусткою), де занесено персональні дані, його потрібно відсканувати на турнікеті. Також цим бейджиком можна скористатися, щоб роздрукувати в коледжі потрібні навчальні матеріали. Необхідно відправити сторінки на принтер, а потім прикласти до принтера свій бейдж, так він відмітить, скільки і для кого видав сторінок. Для кожного студента існує ліміт на роздруківку.

Про творчість і натхнення

Фотозйомкою камʼянчанка захопилася кілька років тому. Ну хто ж з дівчат не мріє про професійні кадри у соцмережах?! Проте Мілана вирішила створювати їх сама. Їй подобається фотографувати тварин, а також робити портретні знімки людей. Кожен кадр повинен передавати не лише зовнішність, а внутрішній стан персонажа, вважає дівчина. Але в майбутньому вона хоче займатися предметною фотографією, робити кадри для рекламних кампаній.

В коледжі дуже багато часу приділяють теорії фотографії. Пояснюють, як виставити світло, як діють налаштування на камері. Також навчають працювати у фоторедакторах. Окрім цього дітей навчають творчо підходити до процесу знімання. Як поділилася Мілана, нещодавно у них була тема різноманіття, де навчали, як різні фотографи показують різноманіття через різний гендер, релігію, культуру, колір шкіри, демонструючи, що всі люди різні та по-своєму особливі. Студентам було дано завдання зробити фотографію класу, де показати певну особливість, за якою всі різні. А потім із цих знімків зробити відео. Тоді ж учнів навчили користуватися спеціальним застосунком для створення та обробки відео.

Виконуючи це завдання, Мілана зробила портрети людей зі свого класу, а також окремо зробила знімки їх очей. Дехто вирішив зобразити різноманіття у моді та стилі, сфотографувавши одяг чи взуття.

Студентів навчають не лише фотографувати, а і взаємодіяти із об’єктом та моделлю, яку знімають, як вкладати зміст у свій кадр, щоб він став більш цікавим,

Звичайно, і без складнощів у навчанні не обходиться. Здається, коли людина чує про професію фотографа, думає, що потрібно просто знімати і все. Але студентам тут доводиться дуже багато та детально писати (друкувати у комп’ютері) конспекти лекцій та методику виконання практичних робіт).

Раз на тиждень є пара із соціального розвитку, де викладач розповідає про здоровий спосіб життя, про шкоду наркотиків та алкоголю, навчає, як поводитися на співбесіді, в робочому колективі, про толерантність, повагу та професійну етику.

Загалом, навчання для дівчини проходить цікаво та захоплююче. Вона дуже задоволена, що обрала саме цю професію. Мілана має багато різних ідей та креативних задумів, які мріє втілити в життя вже в найближчому майбутньому.

Вам буде цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *