Рівно п’ять років тому – 8 січня 2020 року – сталася трагедія, яка вразила світ: над Тегераном збили пасажирський літак Boeing 737-800 авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України”. Рейс PS752 прямував із Тегерана в Київ, а потім до Канади. На борту було 176 осіб (167 пасажирів і дев’ять членів екіпажу), всі вони загинули. Серед жертв було 11 громадян України. Незважаючи на підтвердження, що борт збила їхня ППО, Іран так і не визнав провину повною мірою і не виплатив компенсації сім’ям жертв. OBOZ.UA нагадує головні факти про трагедію з рейсом PS752.
Літак збили дві ракети іранської протиповітряної оборони
Влада Ірану спершу стверджувала, що причина НП – це нібито “займання двигуна”. Після кількох днів заперечень офіційний Тегеран визнав відповідальність своїх військових. Влада виправдалася, що судно було помилково прийняте за “ворожу військову ціль” на фоні загострених у той час відносин зі США.
11 січня 2020 року Іран офіційно заявив, що аварія літака МАУ сталася через помилку оператора системи ППО. Проте ім’я винного оператора не розголошувалося, а розслідування, проведене Іраном, викликало критику з боку країн, громадяни яких загинули в катастрофі.
Україна, Канада, Швеція та Велика Британія вимагали справедливості
У березні 2021-го Іран опублікував остаточний звіт, де йшлося про те, що помилка оператора ППО стала причиною трагедії. Цей документ був жорстко розкритикований. Україна, Канада, Швеція та Велика Британія – країни, чиї громадяни перебували на борту – звинуватили Іран у маніпуляціях і приховуванні правди.
Дмитро Кулеба, який тоді очолював МЗС України, назвав складений іранцями звіт “збірником маніпуляцій” і наголосив на численних порушеннях міжнародних стандартів під час проведення технічного розслідування.
Канадські експерти представили власне дослідження, в якому вказали три ключові моменти:
– Іран не забезпечив безпеку повітряного простору й не попередив авіакомпанії про ризики;
– оператор ППО здійснив низку грубих порушень правил ведення бойових стрільб;
– військове командування Ірану не запобігло цим порушенням, а після катастрофи намагалося приховати реальні факти.
П’ять років тому Україну сколихнула катастрофа літака МАУ в Тегерані: чи покарали Іран і чому трагедія повторилась
П’ять років тому Україну сколихнула катастрофа літака МАУ в Тегерані: чи покарали Іран і чому трагедія повторилась
Правосуддя й компенсацій досі немає
У 2021-му Іран погодився виплатити сім’ям українських жертв по 150 тисяч доларів, але Київ відмовився. Справа в тому, що суму потрібно було визначити після повного розслідування, встановлення обставин і притягнення винних до відповідальності.
Наприкінці 2022 року Київ, Лондон, Оттава та Стокгольм ініціювали арбітражний розгляд спору, пов’язаного зі знищенням літака. Тегеран від організації арбітражу відмовився.
У 2023-му Іран засудив 10 військовослужбовців КВІР: командир ППО отримав 10 років позбавлення волі, а дев’ять інших бойовиків – від 1 до 3 років.
Офіційно імена винних так і не були оприлюднені, тож Україна, Британія, Канада та Швеція заявили, що вироки є непрозорими.
Влітку 2023 року чотири країни подали позов до Міжнародного суду ООН, вимагаючи визнання провини Ірану, вибачень і справедливої компенсації. Розслідування стосується порушення Конвенції 1971 року з боротьби з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації.
Тегеран продовжує уникати повного визнання своєї відповідальності. Ба більше, держава заявила, що чотири постраждалі країни, подавши позов, нібито переслідують свої політичні цілі й інтереси.
3 лютого 2024 року іранські силовики розігнали мітинг у Тегерані, організований сім’ями загиблих пасажирів українського літака. Люди тоді зібралися перед офісом ООН, домагаючись справедливості.
“Поведінка силовиків була образливою і жорстокою, вони були готові до будь-якої жорсткішої реакції”, – зазначили в Асоціації сімей рейсу PS752.
У зв’язку з роковинами трагедії МЗС України підкреслило, що Іран убив 176 людей: громадян Канади, Швеції, Сполученого Королівства, Афганістану, Ірану.
Іран грубо порушив цілу низку норм міжнародного права: застосував зброю проти цивільного літака в польоті, не вжив усіх заходів, щоб запобігти збиттю, не забезпечив ані прозорого та об’єктивного розслідування обставин катастрофи, ані належного судового переслідування звинувачених.
“Ми не облишимо зусиль для досягнення справедливості та притягнення винних до відповідальності”, – запевнили дипломати.
Рік тому Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 в складі України, Канади, Швеції та Сполученого Королівства ініціювала провадження в рамках Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) проти Ірану через порушення ним Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року (Чиказької конвенції).
Це провадження триває, а наступні кроки Координаційної групи будуть зроблені у найближчі місяці, анонсувала пресслужба.
“Сьогодні Іран продовжує підтверджувати свій статус вбивці, надаючи військову та політичну підтримку Російській Федерації в її збройній агресії проти України, а поглиблена співпраця режимів у Москві йТегерані становить безпосередню загрозу для Європи та Близького Сходу. Безкарність за минулі злочини спонукає Іран і Росію до нових і нових порушень міжнародного права. Тому досягнення справедливості має настільки важливе значення”, – пояснили в міністерстві.
МЗС закликало міжнародне співтовариство обʼєднати зусилля заради міжнародного миру й безпеки.
25 грудня 2024 року терористична армія РФ повторила катастрофу
Наприкінці минулого року в Казахстані поблизу Актау впав азербайджанський пасажирський літак. Із 62 пасажирів і п’яти членів екіпажу загинули 38 осіб, 29 – дивом вижили.
Борт також був збитий ППО іноземної держави, цього разу – Росії. Москва, як і Тегеран п’ять років тому, спочатку вигадувала різні версії авіатрощі та замовчувала реальну причину. Офіційно влада країни-агресора станом на 8 січня 2025-го так і не визнала провину ППО РФ.
Кремлівський диктатор Володимир Путін у розмові з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим вибачився за те, що “трагічний інцидент стався у повітряному просторі Росії”. Він згадав про роботу російської ППО, але не визнав, що саме вона збила борт.