Categories: Культура

В архіві Кам’янського відкрилася виставка про історію Соборності України

22 січня в Україні відзначають День Соборності. Саме у цей день, у 1919 році на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акту злуки (об’єднання) Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) в єдину незалежну державу.

Ця подія стала втіленням ідеї соборності — єдності всіх українських земель і народу. Хоча об’єднання тоді не вдалося зберегти в умовах складної міжнародної ситуації та воєн, цей день залишився знаковим у нашій історії як приклад національної єдності та боротьби за незалежність. 20 січня в архівному управлінні Кам’янської міської ради відкрилася виставка, присвячена 106-й річниці цієї знаменної дати – «І обнялися береги одного вічного народу».

Як розповіла Галина Кулініч, начальник архівного управління Кам’янської міської ради, виставку підготували спеціалісти архівного управління Вікторія Лаврієнко (ліворуч на фото) і Дар’я Майхват. На ній представлені архівні документи і фотографії, які знаходяться на зберіганні в архівному управлінні.

– В нас є унікальні фотографії, зроблені у 1919 році, на Софійській площі у Києві, саме у день проголошення Соборності УНР і ЗУНР, – розповідає Вікторія Лаврієнко. – На цьому фото 106-річної давнини, яке добре збереглося, всі головні підписанти цього історичного документу: Володимир Винниченко, який був представником Наддніпрянської України, Євген Петрушевич, який представляв Західну Україну, Симон Петлюра, Михайло Грушевський, Голова Центральної ради. Ми можемо побачити, що площа вщент заповнена людьми – десятками тисяч мешканцями Києва і гостями міста. Шкода, що фото не може передати усю атмосферу свята, радості, надії, які відчували люди у той день, коли був проголошений «Універсал Директорії Української Народної Республіки» (його ми символічно називаємо Актом Злуки). Хор на площі співав: «Ще не вмерла Україна». Закінчилося свято урочистим молебнем і парадом.

Вікторія Лаврієнко розповіла, що переговори про об’єднання Наддніпрянської України з Наддністрянською тривали з листопада 1918 року. 1 грудня 1918 року на залізничній станції у Фастові, у штабному вагоні, представники ЗУНР і УНР підписали «Передвступний договір» (або попередній). На виставці є фотографія цього вагону, який і досі знаходиться у Фастові, біля будівлі залізничного вокзалу. Сьогодні там розміщується музей.

Проголошення Соборності УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року – історичний акт об’єднання українських земель в одній державі. Він повністю руйнує твердження російської пропаганди, буцімто українські землі вперше об’єднав Сталін у 1939 році. Або твердження російського диктатора Путіна, який неодноразово заявляв, що Україну, немовбито, створив Ленін. Насправді ж Україну створив сам український народ. Акт Злуки 22 січня 1919 року увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини.

На виставці можна побачити декілька листівок, випущених у 1919 році до цієї знаменної дати. На одній з них надруковано: «Слава Україні! Героям слава!». Цей відомий вислів, який сьогодні не просто дратує, а лякає наших ворогів і недругів, виявляється, народився саме у 1919 році. На іншій листівці бачимо лозунг: Христос воскрес. Воскресла Україна. Під час Революції Гідності, що відбувалася взимку 2013-2014 років, ці слова лунали як заклик до єдності, боротьби та віри в краще майбутнє. Вони несли потужний емоційний заряд, нагадуючи, що навіть у найважчі часи можливе відродження — як душі, так і нації. Є на стенді листок 1919 року, на якому надрукований Гімн українських націоналістів.

– Після проголошення об’єднання УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року ідея цілісності української нації в українській політичній думці вже ніколи не ставилася під сумнів. Упродовж багатьох десятиліть Акт залишався символом віри, ідейним імперативом боротьби за незалежну, соборну державу, розповідає Вікторія Лаврієнко. – На жаль, Українська Народна Республіка проіснувала недовго, адже тогочасні політичні й військові обставини не дозволили зберегти її незалежність. Але її існування стало важливим кроком у боротьбі за українську державність. Ідея єдиної, соборної України, проголошена в Акті Злуки 22 січня 1919 року, не згасла навіть після втрати державності. Вона надихала наступні покоління українців боротися за свою свободу, зберігати національну ідентичність і прагнути до незалежності. На стенді ви можете побачити фотографії 1990 року, коли українці на честь Дня Соборності створювали живий ланцюг у різних містах України. А між іншим, це ще був СРСР. У нашому місті такого ланцюга тоді не було, але наша дніпродзержинська делегації на той час поїхала до Києва, де взяла участь у цій акції. А вже пізніше наше місто активно брало участь у таких живих ланцюгах. Тут є фото 2011 і 2015 років, де можна побачити живий ланцюг, який жителі нашого міста утворили на День Соборності, на мостовому переході через річку Дніпро. Як бачимо, люди знали і пам’ятали свою історію, хоча за часів СРСР про цю подію замовчували. Це – доказ того, що ті події увійшли в нашу історію як символ незламності, віри в національну єдність та спроможність українського народу творити своє майбутнє.

Поруч зі стендом, присвяченим Дню Соборності, висить стенд, присвячений подіям на Майдані у Києві у 2013 році.

– Це – частина нашої виставки, – розповідає В.Лаврієнко. – Ми проводимо аналогію між цими двома історичними подіями, між якими хоч і великий проміжок часу, але спільне в них те, що і там, і там українці виборювали свою незалежність. Цей стенд ми створили, завдяки людям, які принесли нам фото і речі. Одна жінка. Яка була на Майдані, принесла навіть бруківку з нього. Інший хлопець, учасник Майдану, приніс нам листівки і хустинку. Є фото наших кам’янчан, які були на Майдані.

За словами організаторів виставки, їх головною метою було нагадати про визначальні моменти в історії України, коли народ об’єднувався заради свободи, незалежності та національної єдності. Виставка має показати, як ідеї Соборності та боротьби за гідність стали основою для нових поколінь українців, формуючи їхній світогляд і розуміння цінностей демократії та свободи. І звичайно ж, передати молодому поколінню важливі уроки історії та надихнути їх цінувати і берегти здобуту свободу. Виставки мають мотивувати молодих людей брати активну участь у громадському житті, відстоювати свої права та сприяти розвитку країни. Через ці експозиції організатори прагнуть виховати патріотизм, усвідомлення історичної пам’яті та гордість за те, що молодь є частиною великої та незламної нації.

– Сьогодні, як і 106 років тому, Україна продовжує свою боротьбу за незалежність, – розповідає В.Лаврієнко. – У 1919 році, після проголошення Акту Злуки, наш народ прагнув об’єднатися і створити соборну державу. Однак шлях до незалежності був складним і тернистим, і боротьба за свободу не припинялася навіть після того, як Українська Народна Республіка не змогла втримати суверенітет.

Сьогодні, в умовах гібридної війни з Росією, ми знову відстоюємо свою незалежність, свободу і територіальну цілісність. Вже понад шість років наші героїчні воїни захищають Україну на сході, а народ єднається, підтримуючи боротьбу за кращу долю. Так, в умовах сучасної війни, як і в 1919 році, ми доводимо, що Україна — це єдиний народ, готовий стояти за свою державу і не відступати від свого шляху до незалежності!

Вікторія Лаврієнко звернулася до жителів Кам’янського із проханням посприяти в підготовці подібних виставок, допомогти з матеріалами чи документами.

– Можливо, в когось збереглися якісь старовинні фотографії, якісь речі, які мають історичну цінність, чи щось цікаве, чим би ви могли з нами поділитись, – говорить В.Лаврієнко. – Ми з радістю візьмемо їх на зберігання. Будемо вдячні за будь-яку допомогу. Архів зацікавлений у фотографіях, листах, документах, пам’ятних речах, пов’язаних із ключовими подіями в житті міста та його мешканців. Особлива увага – матеріалам, які відображають участь жителів Кам’янського у боротьбі за незалежність України, у революційних рухах чи повсякденному житті в різні періоди історії. Ці матеріали стануть частиною виставок, архівних досліджень і культурних проєктів, зберігаючи пам’ять для майбутніх поколінь. Якщо у вас є предмети чи документи, які могли б стати частиною цієї колекції, звертайтеся до міського архіву. Разом ми можемо зберегти історію нашого міста та зробити її доступною для наступних поколінь!

Виставка «І обнялися береги одного вічного народу» буде експонуватися в архівному управлінні до 10 лютого. Адреса: вул.Архівна, 10. Працює з 8.00 до 17.00, вихідний – субота, неділя.

Вхід безкоштовний.

Олена

Recent Posts

Завтра у Кам’янському йтиме сніг

Сніг та дощ: 23 січня на Дніпропетровщині погіршиться погода. На 23 січня прогнозують: По області:…

44 секунди ago

Викладачі Метінвест Політехніка зустрілися з учнями Придніпровського металургійного коледжу

Інженерна освіта у Метінвест Політехніці – це більше, ніж просто диплом. Це можливість стати частиною…

14 хв. ago

Міський голова Кам’янського відвідав гімназію №34 (відео)

Сьогодні мер Андрій Білоусов відвідав гімназію №34 — навчальний заклад Кам'янського, який з перших днів…

27 хв. ago

Викликав поліцію на вигадане вбивство: у Кам’янському викрили 8-річного жартівника

З дитиною поліцейські провели профілактичну бесіду, а батьків притягнули до адміністративної відповідальності. 21 січня близько…

44 хв. ago

Школярам Кам’янського розповіли про небезпеку побутових пожеж

У Кам’янському рятувальники та поліцейські провели повчальну лекцію у мобільному класі безпеки. За допомогою макетів,…

1 годину ago

СБУ затримала адвоката з Дніпра, який коригував ракетні удари рф по місту

СБУ затримала відомого адвоката з Дніпра, який коригував ракетні удари рф по місту та намагався…

2 години ago