Відмова в Україні від золотих і срібних медалей може стати кроком до більш справедливої системи освіти, де учні отримують визнання за реальні знання й досягнення, а не за математичний підрахунок балів у журналі. До того ж, такий крок відповідає міжнародним стандартам оцінювання в освіті.
На цьому наголосив вчитель із Кам’янського, який нині є директором київської спеціалізованої школі №210 Дмитро Ламза у Facebook. За його словами, є плюси і з юридичної сторони, адже законодавство України не вимагає обов’язкового нагородження випускників медалями.
“Освіта – це не просто система оцінок і нагород, а простір для розвитку особистості, критичного мислення та здобуття реальних компетенцій. Відмова від золотих і срібних медалей – це не формальність, а стратегічний крок до справедливішої освітньої моделі, яка орієнтується на знання та досягнення кожного учня, а не на механічне підрахування балів”, – зазначив освітянин.
Згідно з Законом України “Про освіту”, всі школярі мають право на визнання їхніх досягнень без привілеїв для окремих категорій, також документ визначає компетентнісний підхід як основу освіти, а не систему рейтингових нагород.
За словами директора, у багатьох державах також поступово відмовляються від механічних систем нагород.
Наприклад, Фінляндія, де побудовано одну з найефективніших систем освіти, не використовує загальнонаціональних рейтингів або медалей. У країні зосереджені на розвитку навичок та комфорті учня.
У багатьох американських школах також відмовляються від традиційних відзнак, натомість запроваджують системи заохочення персональних досягнень і портфоліо компетенцій. А у Німеччині наголошують на рівності можливостей, тому замість медалей увага зосереджена на сертифікатах про здобуті компетенції та практичних знаннях.
“Можу навести багато прикладів, але як директор і юрист, я переконаний, що рішення про скасування медалей – це не втрата, а можливість побудувати кращу та ефективнішу систему оцінювання. Учень має отримувати визнання за власні знання, навички та реальні досягнення, а не за математичний підрахунок балів у журналі”, – додав Ламза.