В Україні, за ініціативи ВООЗ, щорічно, починаючи з 2005 року, проводиться Європейський тиждень імунізації. Проводиться він в останній тиждень квітня, мета даного заходу – привернути увагу до колективних дій, необхідних для захисту кожної людини від небезпечних інфекційних хвороб.
Вакцинація (імунізація, щеплення) є визначним успіхом охорони здоров’я. Завдяки щепленням врятовано мільйони дітей, які отримали право на здорове життя. Так, завдяки щепленням ліквідовано віспу. Поліомієліт, який зовсім недавно викликав глобальні епідемії, знаходиться на порозі ліквідації на всій планеті. Вакцинація проти епідемічного паротиту, краснухи, кашлюку, вірусного гепатиту В дозволила досягти спорадичного рівня захворюваності на ці інфекції.
Право на захист від хвороб, яким можна запобігти – це право кожної людини. Щеплення включає всі механізми захисту, що оберігають організм від хвороботворної дії мікробів та вірусів, організм стає несприйнятливим до хвороби, проти якої щеплений. Однак досягнуті успіхи не повинні спричинити відмови від імунізації. Щойно знижується рівень популяційного імунітету, неминуче й «повернення» інфекції. Є чітка зворотна залежність між рівнем охоплення щепленням та захворюваністю. Чим більше щеплених – тим менше хворих.
Вакцинація – це створення штучного імунітету до деяких хвороб. Імунізація є надійним способом захисту населення від цілого ряду інфекцій: кір, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, важкі форми туберкульозу, гепатит В, епідемічний паротит та інші.
За допомогою вакцинації можна значно скоротити кількість випадків захворювань та смертей від багатьох інфекційних захворювань, а деякі з них повністю ліквідувати.
Вакцина – це «ліки», які вчать імунну систему нейтралізувати збудника хвороби чи його токсин. Вакцини проти одних інфекцій містять ослаблені або «вбиті» збудники хвороб (віруси, бактерії), проти інших – їхні окремі компоненти, на які, власне, й реагує імунна система людини, «запам’ятовує» їх. Внаслідок вакцинації, одні клітини імунної системи будуть готові безпосередньо знешкоджувати збудника, інші ж вироблятимуть антитіла – спеціальні білки, що нейтралізують збудника та його токсини. Таким чином, коли людина зустрінеться зі збудником хвороби у майбутньому, її імунна система буде готова захистити організм від інфекції.
Графіки вакцинації визначаються Національним календарем щеплень, розробленим на основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Вони дозволяють максимально захистити людину від захворювання на важкі та небезпечні інфекції. Деякі щеплення можна робити одночасно. При цьому існує ряд препаратів, які спочатку є сумішшю декількох вакцин. Наприклад, вакцина АКДП спрямована проти кашлюку, дифтерії та правця. Деякі вакцини створюють імунітет із першого разу, інші доводиться вводити повторно. Так звана ревакцинація – захід, спрямований на підтримку імунітету, виробленого попередніми щепленнями.
Національний календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти 10 інфекцій, таких як кір, краснуха, епідемічний паротит, кашлюк, туберкульоз, дифтерія, поліомієліт, правець, вірусний гепатит В, гемофільна інфекція.
Крім цього, щеплення проводяться за епідемічними показаннями: окремим професійним групам, людям, які проживають на територіях з високим рівнем захворюваності на природно-вогнищеві хвороби, що виїжджають до країн, неблагополучних на особливо небезпечні інфекції, в осередках інфекцій. Це щеплення проти кліщового енцефаліту, бруцельозу, туляремії, чуми, сибірки, сказу, гарячки Ку, жовтої лихоманки, гепатиту А, черевного тифу, менінгококової інфекції, вітряної віспи.
Безумовно, є певні тимчасові протипоказання до проведення щеплень. Залежно стану здоров’я людини, лікар може перенести імунізацію на більш пізні терміни.
Дуже важливо не відмовлятися від імунізації, а разом із лікарем знайти можливість її проведення.
Своєчасно проведена вакцинація запобігає розвитку хвороби, а отже, зберігає наше здоров ‘я! Захистіть себе та захистіть громаду – вакцинуйтесь!