Про це повідомила Українська міжбанківська асоціація членів платіжних систем ЕМА. “Ви віддаєте гроші, тому що чуєте знайомий голос… Три секунди аудіо достатньо, щоб створити голос, схожий на ваш”, – коротко описали суть схеми фахівці.
Як працює схема з підробленими “голосовими”
Шахраї отримують несанкціонований доступ до облікового запису в месенджері. Найчастіше це Telegram.
Використовуючи попередні голосові повідомлення та інструменти штучного інтелекту, створюють аудіодипфейк – клон голосу.
Контактам, записаним у вкраденому акаунті, розсилають фальшиві голосові повідомлення з проханням про грошову допомогу.
Як приклад аналітики навели випадок, який стався у квітні 2025 року в Києві. Жінка отримала голосове повідомлення від знайомого через Telegram. На записі “знайомий” говорив, що йому терміново потрібно позичити гроші, мовляв, трапився форс-мажор, і він усе пояснить пізніше.
Не сумніваючись у правдивості повідомлення, киянка відправила гроші. А пізніше з’ясувалося, що Telegram її знайомого було зламано, голосове повідомлення виявилося аудіодипфейком, згенерованим на основі зразків його голосу з попередніх голосових повідомлень у месенджері.
Американські розробники антивірусу McAfee також опублікували дані, які змушують насторожитися користувачів мережі. Зокрема, 45% опитаних відповіли б на дипфейк-повідомлення “від знайомого”, не перевіряючи його на справжність. Крім того, опитування показало, що 77% тих, хто вже отримував фейкові голосові повідомлення, втратили гроші.
Як розпізнати аудіодипфейк
Найкращим способом перевірки голосового повідомлення є зв’язок з відправником по телефону, в іншому месенджері або при особистій зустрічі. Так можна з’ясувати, чи дійсно знайомий звертався по допомогу. Крім того, потрібно звернути увагу на такі “тривожні дзвіночки”:
Повідомлення прийшло в незвичний час – пізно ввечері, вночі, дуже рано зранку. Мета шахраїв у такому разі – застати жертву зненацька.
Голос “знайомого” звучить неприродно. Він може бути надто монотонним або трохи роботизованим, з неправильними наголосами чи дивними паузами. Часто використовуються короткі фрази – їх легше згенерувати, а слухач рідше помічає підробку.
“Знайомий” звертається до співрозмовника не так, як зазвичай.
Відмова відповідати на уточнювальні запитання: шахраї уникають діалогу, зосереджуючись тільки на “терміновості ситуації”, щоб натиснути емоційно та змусити діяти якомога швидше.
“Ніколи не відправляйте гроші тільки через “знайомий голос”. Голоси легко підробити, а акаунти – зламати. Пильність – найкращий захист”, – радять фахівці.
Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом смертельної дорожньо-транспортної пригоди на Дніпропетровщині. Внаслідок ДТП загинула жінка,…
Про це повідомив міський голова Андрій Білоусов. "Зустрівся з представником військової частини А4741 — передали…
У селі Вільне місцеві мешканці жаліються на підняття тарифу на водопостачання майже у 7 разів.…
Поліцейські управління міграційної поліції Дніпропетровської області видворили за межі України трьох нелегальних мігрантів. Двох 29-річних…
Двоє молодих туристів із Дніпропетровської області планували звичайну прогулянку Карпатами — милуватися гірськими краєвидами, зробити…
КП "Добробут " продовжує виконання запланованих робіт у житлових будинках Кам’янського. Сьогодні в роботі —…