На Дніпропетровщині посіви атакує небезпечний кліщ

У Дніпропетровській області посіви сої, соняшнику, кукурудзи, овочеві та плодові культури активно заселяє та шкодить рослинам павутинний кліщ. Це комашки дуже малого розміру (від 1 мм до 2 мм), що плетуть павутинки, висмоктують соки у рослин. 

Про це повідомляє “Відомо” з посиланням на ГУ Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області.

Кліщі можуть бути різного кольору: жовто-зелені, червоні, помаранчеві, білі.

У спекотну та суху погоду втрати врожаю від шкідника можуть сягати 50-60%, а при перевищенні порогу шкодочинності посіви можуть повністю загинути.

“Донедавна павутинні кліщі майже не шкодили соняшнику та кукурудзі. Будучи поліфагами, вони віддавали перевагу сої, овочевим та плодовим культурам, але зміна клімату призводить до поширення нових, нетипових для України, видів, що несуть серйозну загрозу для рослинництва”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що інтенсивному розвитку та поширенню цього шкідника сприяють погодні умови, а саме висока температура повітря і низька відносна вологість повітря. Оптимальною для розвитку кліща температурою є +29 – +31°C, а вологість повітря – 35-55%. З підвищенням температури інтенсивність яйцекладки зростає. Протягом вегетаційного періоду кліщ може дати до 10-12 поколінь.

Економічний поріг шкодочинності павутинного кліща становить 5 дорослих особин на один листок при заселенні більш ніж 10% рослин. За довготривалих сприятливих умов (температура 28 – 33°C, відносна вологість повітря 35-50%, відсутність опадів) кліщ може розвиватися у 12 поколіннях.

Комаха може шкодити посівам упродовж тривалого періоду: від 2 листків і до повної стиглості. Кліщі заселяють переважно нижній бік листків, де живуть у павутині. Живляться соком рослин, проколюючи епідерміс листка, на якому з’являються спочатку світло-зелені плями, які згодом зливаються й утворюють знебарвлені ділянки (мармуровість). При цьому збільшується випаровування води, відбувається втрата хлорофілу та порушення функцій листкового апарату. У результаті рослини відстають у рості, листки передчасно засихають та опадають, гинуть стебла. Рослини можуть передчасно закінчувати вегетацію. Це може значно знизити врожай, особливо на фізіологічно ослаблених посухою посівах.

Обстежувати листки слід з нижнього боку під лупою, адже кліщ має малий розмір, тому неозброєним оком не завжди можна вчасно діагностувати проблему.

Margaret

Recent Posts

Головні події Кам‘янського за тиждень (відео)

Про них повідомив мер міста Андрій Білоусов. Більш детально дивіться у відеосюжеті: .

10 години ago

Ворог атакував Нікополь: є загиблі і поранені

Про це повідомив голова ОВА Олександр Ганжа. "Одна людина загинула. Ще одна – дістала поранень.…

11 години ago

У Дніпрі на площі Шевченка сталася стрілянина

3 квітня, близько 21:05, поліція отримала повідомлення про стрілянину на площі Шевченка. На місці подій…

11 години ago

Викладачі Кам’янської школи мистецтв представили місто на Всеукраїнській конференції

19 березня  викладачі Кам’янської школи мистецтв №1  стали активними учасниками Всеукраїнської конференції “Традиції як дзеркало душі народу”. Цей…

12 години ago

У Кам’янському відбувся чемпіонат міста з художньої гімнастики

4 квітня у ДЮСШ №4 пройшов чемпіонат Кам’янського з художньої гімнастики серед дітей 2015–2019 років…

12 години ago

До уваги кам’янчан: “Нова пошта” знову підвищує тарифи

"Нова пошта" з 13 квітня підвищить низку своїх тарифів. Наприклад, доставка посилки до 10 кг…

13 години ago