Останні події на українсько-російському фронті викликали чимало коментарів і в нашій країні, і за кордоном.
Вчора свою думку висловив голова Дніпропетровської облради Микола Лукашук.
«CBS News назвали дії наших ЗСУ найвидовищнішою військовою операцією. «Українці започаткували абсолютно нову форму війни. А росіяни відстали від них у цьому як мінімум на півсторіччя», – пишуть у ЗМІ.
«Українці творять історію» – такими заголовками майорять німецькі видання. Щотижневик Der Spiegel пише: «За кілька днів путінським військам довелося значно відступити на Харківщині. Це вирішальний поворотний момент у цій війні та важкий удар по росії».
Розуміючи все це «перевзувся» білоруський лідер Лукашенка. «Бачити Бог, це зварювання того не вартувало», – наголосивши він і додавши, що готовий повернути білоруського посла до Києва.
Колаборанти та всі ті, хто підтримував російські окупаційні війська, почали тікати разом із оккупантами. Зараз уже не йдеться про проведення незаконних референдумів з приєднання наших територій до Росії.
До чого все це?
ЗСУ довели всьому світові, що вони не лише найкращі в обороні, а й справжні боги війни у наступі.
Західні партнери наочно побачили, якщо надати українцям більше сучасної зброї, вся ця війна скінчиться швидко. Весь світ тепер знає, що Україна переможе. І одразу припинятимуться всі шантажі: ядерний, енергетичний та зерновий», – написав Лукашук у соцмережах.
Цікаво також, що думають із приводу провалів на фронті самі росіяни. Учора одне із видань РФ запустило серед своїх читачів анонімне опитування на тему: Що ви думаєте про перебіг «спецоперації в Україні»? Пройшла всього доба, але відповіді вже сьогодні виглядають загалом безрадісно для Кремля.
Так, лише 6,10% опитаних упевнені, що все йде за планом. Ще 10,49% вважають, що ситуація складна, але це тимчасово. 64,24% відповіли, що «пора міняти тактику, треба діяти жорсткіше», а 16,72% кажуть, що настав час міняти командування, нинішнє не справляється. Так, і ще 2,45% відповіли, що мені по барабану, я поїхав за Урал.
Отже, спробуємо підбити підсумки. Виходить, що менше 17% росіян, як і раніше, вірять у вигадки влади країни про те, що «спецоперація» проходить успішно, і Україну вдасться зламати та «примусити до миру», як колись казав екс-президент РФ Дмитро Медведєв. Понад 64% вважають, що війна йде явно за планом і треба діяти жорсткіше. Ось тільки як вони собі уявляють це «жорсткіше»? Різко збільшити чисельність російського угруповання в Україні, яке виявилося смішно малою для затяжної війни та утримання захоплених територій? Але тоді треба оголошувати в Росії загальну мобілізацію і переводити країну на військові рейки, а Путін цього відверто боїться – воювати росіяни не захочуть, раптом спалахне бунт, «безглуздий і нещадний», як колись писав Пушкін, який змете і Путіна, і всю систему влади у РФ. Є ще варіант щодо «жорсткіших» – деякі російські «яструби» вже кажуть, що треба цілеспрямовано знищувати українську інфраструктуру. Йдеться про мости через Дніпро, залізничні вузли, електростанції, об’єкти державної влади. І Україні треба бути готовою до такого розвитку подій, про це кажуть експерти. Втім, ініціативи російських «яструбів» – це тема для окремої статті.
Щодо майже 17%, які кажуть, що настав час міняти командування. Напевно, частка правди є – російські корумповані генерали виявилися «паркетними», не здатними на реальну війну з сильним, добре озброєним і мотивованим противником. Ось лише питання – а де Москва візьме інших воєначальників? Генерали Лебідь та Рохлін «сплять у землі сирій» (кажуть, не без участі російських спецслужб). Навряд російська військова машина за останні 30 років виховала справжніх стратегів, 200 днів війни в Україні це показали.
І щодо тих, хто «поїхав за Урал». Але там навряд чи вдасться сховатися і відсидітися у разі подальших російських провалів в армії в Україні. Причина – Китай. Сьогодні він ніби друг і майже союзник Москви, але якщо РФ реально ослабне, Пекін не пропустить можливість розширити сферу свого впливу за рахунок Далекого Сходу та Сибіру. Навіть війни не буде – Китай просто потужним дипломатичним та економічним тиском доб’ється від Кремля стратегічних поступок, і Москва спочатку частково, а потім і повністю втратить суверенітет над територіями на схід від Уральського хребта. Та й Японія навряд чи забула про свої давні претензії на Сахалін та Курили.
Отака нині, на наш провінційний погляд, складається геополітична картина навколо українсько-російського конфлікту.
Нині непопулярний та заборонений в Україні Володимир Ульянов-Ленін якось охарактеризував Кримську війну середини 19 століття, в якій Росія зазнала принизливої поразки від коаліції країн Європи: «Війна показала гнилість та безсилля кріпосної Росії». Часи нині інші, але ситуація дуже схожа, ось тільки слово «кріпака» треба було б замінити на «путінській».
А кумедний колаж, який розташований на початку нашої статті, розмістив на своїй сторінці екс-начальник Кам’янського райуправління поліції, луганчанин Сергій Лукашов. Таке ось північне хутрове звірятко підкралося до Росії на напівзігнутих лапках.