21 листопада у Музеї історії Кам’янського відкрилася історико-документальна виставка «Україна. Ціна свободи», присвячена боротьбі української нації за право гідно та вільно жити на власній землі. Виставка охоплює події Революції Гідності та російсько-української війни – від АТО та ООС до повномасштабного вторгнення російських військ 24 лютого.
Примітно, що свою роботу виставка розпочала у День Гідності та Свободи. Відкривала експозицію директор Музею Наталія Буланова:
– Сьогодні ми відкриваємо виставку, яка має назву «Україна. Ціна свободи». Говоритимемо про тих людей, які ціною своєї життя відстояли вагомі цінності для українців, як гідність і свобода. Європейський вибір, який став Революцією Гідності, українці відстоювали, починаючи саме з цього дня – 21 листопада 2013 року. Ще не було розгону Майдану, і цей протест починався як мирний. Але розгін Майдану спричинив те, що українці всі як один, особливо киян, піднялися на захист своїх дітей. Революція Гідності була довготривалою і закінчилася вбивствами людей. Люди не передбачали такого сценарію, ніхто не передбачав, але їх життя були покладені на вівтар нашої свободи, незалежності, взагалі існування українців, як нації, існування України, як держави. Тому ми з вами маємо про це пам’ятати. Війна почалася з анексії Криму, потім події на Донеччині, Луганщині і нарешті 24 лютого – повномасштабне вторгнення. Ми з вами живемо в історичний час, вони дуже важкі, бо вся Україна чорна від горя, але вони є історичними, бо наразі відстоюється право жити в Україні, на своїй землі. Це реалії нашої повсякденної життя, реалії бойових дій.
На відкриття виставки прийшли родичі загиблих воїнів, їхні друзі, волонтери та прості відвідувачі, які цікавляться історією. Привітала присутніх начальник відділу культури департаменту з гуманітарних питань Наталія Іларіошина. Вона подякувала нашим воїнам та родичам загиблих за захист нашої країни та зазначила, що представлену виставку мають побачити, як багато більше людей, щоб пам’ятати про нашу історію та ціну свободи.
Майдан став знаковим у житті України, після нього наша країна стала іншою, а українці більше не бажали колоніального статусу. З першого дня на Майдані був присутній кам’янчанин Сергій Петренко, котрий бачив усі події через об’єктив свого фотоапарата. Він зробив 3853 фотографії, на виставці представлена їхня мала частина.
– У нас по життю цілу годину Майдан, – зазначив Петренко. – Ми весь час воюємо з Росією. Коли Янукович, після перемовин із «царем» Росії Путіним, різко повернувши від Євроінтеграції у бік рабської Росії, то звичайно українцям це не понравилося, бо ж ми вільні. Діти вийшли на Майдан, щоб відстояти незалежність і не повернути у бік рабства. Першого дня, коли приїхав до Києва, ви стільки людей, мабуть, ніколи не побачили, всі центральні вулиці були повні людей, всі поїхали на Майдан, аби відстояти свою свободу. Не можна було пройти. Почали протестувати, ставити намети. Основні події відбувалися вночі. Майдан згуртував націю, показавши, що ми вільна і працьовита нація, і що поруги над нами не може бути.
На виставці представлені предмети кам’янчан – безпосередніх учасників подій, авторські фотографії подій Євромайдану Сергія Петренка, особисті речі учасників бойових дій, уламки ворожої зброї, предмети уніформи та амуніції, картини та пам’ятні плакати про загиблих кам’янчан.
– Останнім часом нам приносять дуже багато експонатів, – розповіла Буланова. – Не можу сказати, що нам радісно їх приймати, бо іноді вони пов’язані з болем, втратами, але ми зберігаємо їх, ставимо на облік, показуємо відвідувачам. Приїжджають волонтери, привозять тубуси від джавелінів, уламки ракет, які летять нам на голови.
До речі, на відкриття виставки волонтери принесли чергові експонати – крило від безпілотника «Орлан» та шматок російського винищувача «сушіння». Докладніше про події Майдану до наших часів розповів відвідувачам куратор виставки Євген Гаврилов. Подивитися експозицію можна буде упродовж листопада-грудня.