До уваги кам’янчан: Найкраще рішення для вашого здоров’я – припинити курити прямо сьогодні!

Щорічно у третій четвер листопада світ відзначає Міжнародний день відмови від куріння — і це той самий момент, щоб привернути увагу громадськості й влади до загроз тютюнової епідемії, заявити про свої права на бездимне середовище та назавжди попрощатися із залежністю, яка вбиває.

Дійсно, тютюн вбиває: згідно з даними ВООЗ, близько половини курців помирає від хвороб, спричинених тютюновим димом. Лише в Україні тютюн забирає 130 тисяч життів на рік, тоді як від наслідків пасивного куріння гине 13 тисяч українців.

Тож як саме шкода тютюну позначається на організмі? Дим, який вдихається під час куріння, містить понад 7 000 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 є токсичними.

Головна небезпека, яка таїться в тютюновому димі, — це канцерогени.   Саме з впливом канцерогенів і пов’язують появу та розвиток онкологічних захворювань. До речі,   зовсім невтішна статистика в Україні: саме куріння є причиною 21% усіх смертей від раку, а також 90% смертей від раку легень.

А починається все просто й невинно — з однієї сигарети за компанію з друзями, із затяжки «фруктового» диму електронного пристрою для куріння, з так званого «social smoking». І найчастіше це стається у зовсім юному віці. Так, 95% курців підсідають на залежність до 21 року. Цим   користується тютюнова індустрія, спрямовуючи на дітей та молодь агресивний маркетинг та маніпулятивні прийоми — наприклад, брехливі заяви про примарну безпечність електронних сигарет та сигарет для нагрівання.

Як вказує ВООЗ, використання електронних сигарет із вмістом нікотину призводить до появи симптомів нікотинової залежності — про це вам не розповість жоден тютюновий бренд. Тоді як аерозоль е-сигарет — і з нікотином, і без нього — через свій токсичний склад може призвести до збою у роботі деяких клітин людського організму та сприяти розвитку серцево-судинних чи онкологічних захворювань, а також проблем із репродуктивним здоров’ям та дихальною системою.

З сигаретами для нагрівання все трішки інакше: вони завжди містять тютюн, який за своєю суттю є токсичним і містить канцерогени. Так, як вказують дослідження, аерозолі сигарет для нагрівання містять понад 50 канцерогенів.

Аби захистити право українців на бездимне повітря та вберегти їх від ризиків, пов’язаних із вторинним димом, Парламент ухвалив новий антитютюновий Закон № 1978–IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну». Це перше за останні 10 років оновлення законодавства у сфері контролю над тютюном, яке, зокрема, врегульовує ситуацію з сигаретами для електричного нагрівання та пристроями до них.

Так, відтепер сигарети для нагрівання прирівняні Законом до електронних і звичайних сигарет та заборонені до куріння у визначених громадських місцях. До того ж Закон розширив список місць, де заборонено куріння будь-яких тютюнових виробів.

Пам’ятайте: ваше право на бездимне повітря у громадських місцях захищене Законом.

Але що робити, якщо вас таки обкурюють? Насамперед, не соромтеся ввічливо зробити зауваження людині, яка курить поруч з вами. Якщо ж розмова не спрацювала, радимо звернутися до адміністрації закладу чи установи, де відбувається порушення. А в разі відсутності реакції, можна:

  • викликати поліцію за номером 102;
  • скласти скаргу до Держпродспоживслужби на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або іншим чином порушує норми бездимного законодавства;
  • повідомити про порушення через онлайн-сервіс Центру громадського здоров’я.

Проблема вживання тютюну нині особливо актуальна в українському суспільстві. За даними опитування, проведеного КМІС у травні 2022 року, порівняно з 2020 роком, відсоток щоденних курців збільшився серед чоловіків з 38,0% до 44,4%, серед жінок з 10,8% до 14,9%, серед усіх опитаних з 23,1% до 28,3%. Натомість нині життя українців забирає не лише тютюн, але й війна — тож нам під силу зменшити рівень смертності там, де це можливо проконтролювати.

Відмовитися від куріння може кожен. Однак більшості курців потрібна допомога рідних і фахівців. Не соромтеся звернутися по фахову допомогу до сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта — і шанси на успішну відмову від тютюну будуть значно вищими. Дізнатись про дієві методи відмови від куріння можна на сайті www.stopsmoking.org.ua.

Дбайте про захист свого бездимного середовища та турбуйтеся про здоров’я людей навколо, не обкурюючи їх, а найкраще — назовсім відмовтеся від куріння. Адже наша держава нині, як ніколи, потребує здорових та сильних українців, здатних наполегливо наближати перемогу!

Інформація сайту ЦГЗ  https://phc.org.ua/news/mizhnarodniy-den-vidmovi-vid-kurinnya-naykrasche-rishennya-dlya-vashogo-zdorovya-pripiniti

 

 

В.о. завідувача відділення  ОСГД

ВСП «КАМ’ЯНСЬКИЙ РВ ДУ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                        

Валентина ГЛАДКОВА

 

Вам буде цікаво

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *