У соцмережах поширюються чати булінгу серед підлітків. Діти анонімно кидають фото своїх знайомих чи однокласників у відкриті телеграм-канали. Та під кожною світлиною залишають нецензурні образи.
За 2024 рік на Дніпропетровщині зафіксовано 65 повідомлень про діяльність таких телеграм-каналів, розповіла інспекторка управління превентивної діяльності поліції Дарина Довгопола.
Що розповідають батьки підлітків та що радять у поліції — читайте у матеріалі Суспільного.
Фотографію з образливим підписом 12-річної Марго розмістили в одному з таких телеграм-каналів — розповідає її мати Катерина. Жінка каже: про це випадково дізналася від знайомих, які в телеграмі побачили фото дівчинки. Одразу, каже, поговорила з дитиною.
“Я більше почала переживати за стан моєї доньки, як вона відреагує на ці слова. І ми в той же вечір поспілкувалися з донькою. Я була здивована, коли вона сказала, що це все фігня. Мама, це пишуть дурні люди. Це ж пишуть самі діти на дітей, і оце страшно”, — каже Катерина Божко.

Катерина каже: до поліції не зверталася. Вирішила через соцмережі попередити інших батьків про існування таких телеграм-каналів.
“Щоб батьки підготували своїх дітей до можливої провокації. Я обрала на даний час такий шлях, бо боротися з махіною можливо, але я обрала шлях соціально донести інформацію. Я чула, не розбиралася, що видалити допис можна за 20 гривень. Допис видаляють безслідно, але я доросла людина і розумію, що це крючок, ти сьогодні заплатив 20 грн, завтра твоїх фото буде ще пʼять”, — каже вона.
Знає про ці телеграм-канали і мати 11-річного Всеволода. Альона каже: її син перейшов до нового ліцею, тож вирішила поговорити з дитиною та розповісти про такі телеграм-канали.
“Кажу, кожен може стати жертвою, але тут важливо, по-перше, звернутися до дорослих і, за можливості, не сприймати близько до серця, а по-друге, самому ніколи не спостерігати, не схвалювати таку дію”, — каже Альона Радченко.

Суспільне знайшло декілька таких чатів по Україні. Один з них — з фотографіями дітей із Дніпропетровщини. Фото підлітків різного віку, за добу — понад сотня світлин з образливими коментарями. Психологиня Валерія каже: найбільш вразливими до булінгу є підлітки від 10 років.
“Вони переживають, знаєте, такий дуже сильний страх, що їх більше не буде приймати соціум. І через це йде ізоляція, вони закриваються в собі. І ми знаємо, що наразі ми вже можемо казати про дитячу депресію. Ну, і старші діти, вони найчастіше піддаються саме сексуалізованому такому булінгу. І там виникає багато острахів, що мене засудять, неприйняття свого тіла. І, на жаль, це саме той вік, коли найбільше процвітає автоагресія”, — каже Валерія Булгакова.

Що радить психологиня
Психологиня радить як діяти, якщо фото дитини потрапило до такої групи. Перше, що потрібно зробити підлітку, розповісти комусь із дорослих.
“Друге: вони обов’язково мають зафіксувати те, що сталося. Для цього зробити скрін і так далі. Третє, батьки мають пояснити, що будь-яка реакція на це, вона буде допомагати ще більше іншим тебе цькувати”, — каже психологиня.
Власниками цих телеграм-каналів можуть бути як діти, так і повнолітні, розповідає інспекторка управління превентивної діяльності Дарина Довгопола. Викрити їх складно, адже соцмережі гарантують користувачам анонімність.
“У разі, якщо вчиняється правопорушення, то в таких випадках поліція ініціює проведення перевірки та у співпраці з міжнародними партнерами встановлює осіб причетних до таких правопорушень. Зазвичай, це дорослі особи, але які втягують неповнолітніх осіб, тобто дітей, до такої діяльності”, — розповіла інспекторка управління превентивної діяльності ГУНП Дніпропетровської області Дарина Довгопола.

За минулий рік на Дніпропетровщині зафіксовано 65 повідомлень про діяльність таких телеграм-каналів, розповідає Дарина Довгопола. Додає: якщо дитина стала жертвою кібербулінгу, потрібно одразу звернутися до поліції.