Сальмонельоз – гостре інфекційне кишкове захворювання, збудниками якого є різні види бактерій роду Salmonella. Сальмонела вражає шлунково -кишковий тракт, іноді може протікати з тифоподібними симптомами, рідше у вигляді генералізованих септичних форм.
Сальмонельоз передається переважно харчовим шляхом. Основне значення в епідеміології сальмонельозу грають м’ясні та молочні продукти, пташині яйця. Водний шлях зараження реалізується в разі потрапляння сальмонел в джерела питної води. Контактно-побутове зараження відбувається переважно серед дітей раннього віку, осіб похилого віку та дуже ослаблених людей. У цих випадках сальмонели поширюються через руки матерів, іграшки, предмети догляду за дітьми, посуд, постільну білизну.
Симптоми і тяжкість хвороби визначаються формою її протікання.
Шлунково-кишкова форма, що виникає майже в 98% діагностованих випадків інфікування, характеризується виникненням гострих гастритів, гастроентероколітів і гастроентеритів. Різко підвищується температура тіла, хворі відчувають слабкість, озноб, головний біль, у них з’являється нудота і болі в животі, а потім і пронос.
Тифоподобний варіант сальмонельозу по симптомам схожий з шлунково-кишковою формою, але через пару днів блювота і розлад шлунку припиняються. При цьому лихоманка залишається, продовжує посилюватися інтоксикація, через деякий час з’являється висип на шкірі, брадикардія, зниження артеріального тиску і хрипи в легенях, збільшуються печінка і селезінка.
Септична форма представляє найбільшу небезпеку для життя, що погано піддається антибіотикотерапії. Характерний розвиток гнійних вогнищ в опорно-руховому апараті і в деяких внутрішніх органах, можуть виникати менінгіти, ендокардити, аортіти, холецисто-холангіти, абсцеси різної локалізації та інші грізні ускладнення.
Зазвичай, самостійно відрізнити сальмонельоз складно, оскільки його симптоми типові і для харчового отруєння, а в деяких випадках нагадують апендицит. Тому, якщо відзначається поява хоча б одного з симптомів інфекції або існує підозра на сальмонельоз – негайно зверніться до лікаря.
Як не захворіти на сальмонельоз?
● Мийте руки перед їдою – найважливіше правило, знайоме з дитинства, але для профілактики сальмонельозу та інших кишкових інфекцій є найдієвішим;
●сирі продукти тваринного походження відразу після покупки кладіть в холодильник і зберігайте окремо;
● розморожуйте м’ясо лише в холодильнику;
●ретельно мийте яйця перед вживанням;
●дотримуйтесь чистоти на кухні, своєчасно прибирайте сміття, харчові відходи, не допускайте появи мух, тарганів і гризунів;
● використовуйте окремий ніж для сирого м’яса та риби – це стосується і обробної дошки, яку разом з ножем після використанням слід ретельно мити і сполоснути окропом;
● не їжте погано просмажене м’ясо – м’ясо та птицю слід варити як мінімум 1 годину;
● не їжте «гоголь-моголь» і не пийте сирі яйця, варити їх необхідно 10 хвилин;
● пийте тільки кип’ячене молоко, а також уникайте вживання сиру, придбаного в літній період в сумнівних торгових точках;
● уникайте громадського харчування в сумнівних закладах у літній період часу, не купуйте продукти харчування в місцях стихійної торгівлі.
На спортивних змаганнях побував мер Андрій Білоусов. "У спортивному комплексі «Прометей» стартував новий сезон «Пліч-о-пліч:…
Поліцейські Дніпра скерувати до суду обвинувальний акт щодо чоловіка, який вчинив замах на вбивство власної…
Понад чотирьох годин нічних пошуків завершилися позитивно і поліцейські Нікопольщини розшукали заблукалу 82-річну жінку. 21…
Дніпропетровська ОВА запрошує підприємців регіону на дев’яту онлайн-зустріч учасників платформи «Діалог влади та бізнесу». Тема…
Гурт Kalush Orchestra презентував кліп на пісню «Коли». Відео знімали у лісі. «Уявіть себе через…
У Кривому Розі правоохоронці ліквідували нарколабораторію з вирощування конопель. Там вилучили майже 3 тис рослин…