Доконтактна профілактика ВІЛ: що це, для кого, і як отримати PrEP?

Згідно даних Центру громадського здоров’я України станом на початок 2022 року щоденно вживають свою пігулку захисту більше 9000 чоловіків та жінок із різних куточків України — антиретровірусні профілактичні препарати, які є найновішою розробкою вчених у боротьбі проти поширення епідемії ВІЛ/СНІДу.   Адже ще торік нараховували всього сотню українців, які вирішили вживати ліки.

Наша держава — одна з багатьох країн світу, що запровадили в себе цей спосіб профілактики вірусу імунодефіциту. Державні програми й неурядові організації гарантують кожному, хто потребує ліків, безплатний доступ до них. Національна програма доконтактної профілактики (PrEP)   понад 99% захищає від передавання ВІЛ статевим шляхом.
Доконтактна профілактика (англійською pre-exposure prophylaxis, PrEP) — це вживання антиретровірусних препаратів, які запобігають передачі ВІЛ. Ліки рекомендовані всім, хто має високі ризики інфікуватися вірусом імунодефіциту людини. Найчастіше їх вживають чоловіки, які мають статеві зв’язки з чоловіками, люди, які надають сексуальні послуги за винагороду та ті, хто вживає наркотики ін’єкційно, ті хто часто змінює сексуальних партнерів та не користується бар’єрною контрацепцією (презервативами).

Утім, зона ризику може бути значно ширша — це всі люди, які є сексуально активні та часто нехтують особистим захистом під час контакту із біологічними рідинами (спермою, кров’ю, вагінальним секретом тощо). До них також належать військові в зоні бойових дій, що зазнають постійних стресів, а відтак можуть більше схилятися до ризикованих сексуальних практик та менше дбати про безпеку. Молодь, яка вживає так звані клубні наркотики (неін’єкційні екстазі, кокаїн та інші), так само наражає себе на небезпеку, бо в стані зміненої свідомості зростає й ризик випадкових сексуальних зв’язків без презерватива. Зрештою, їх може спровокувати й алкоголь.

PrEP можна отримати у визначених медичних закладах у кожному регіоні України  після консультації з медичним фахівцем. Дотримуючись призначеної схеми, людина вживає по пігулці щодня. Курс необхідно розпочати за тиждень до ризикованої практики (за цей час у крові накопичиться достатньо препарату, щоби забезпечити захист від вірусу) і надалі дотримуватися його щоденно — так людина гарантує собі 99 і більше відсотків захисту. Якщо ж вживання препаратів більше не має сенсу (наприклад, змінилася модель поведінки людини), його можна припинити, порадившись із лікарем.

Згідно з іншою схемою, є необхідність вживання PrEP за 2–24 години до ризикованої сексуальної поведінки та припинити через 2 дні після останньої ризикованої практики. Така схема прийому препарату підходить далеко не всім та потребує обов’язкової консультації з лікарем.

Менше ніж у 15 відсотків людей, які мають справу з PrEP, спостерігають короткострокові побічні реакції, які зникають після 2–3 днів прийому: легке запаморочення, нудота. Людині, яка вживає препарат, варто регулярно — раз на три місяці — здавати аналізи й перевіряти рівень креатиніну — речовини, що демонструє якість роботи нирок.

ВСП «КАМ’ЯНСЬКИЙ  РВ ДУ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ  обласний центр контролю та  профілактики   хвороб МОЗ України» попереджає, що  прийом PrEP не звільняє від потреби користуватися презервативами! Адже PrEP не захищає від усіх інших захворювань, що передаються статевим шляхом, ризики підхопити сифіліс, хламідіоз чи гонорею та інші хвороби не знижуються взагалі.

Людина на власний розсуд вирішує, чи є її поведінка ризикованою і, відповідно, чи потребує вона доконтактної профілактики.Свою пігулку захисту можна отримати лише після консультації з лікарем. Для цього необхідно піти в медичний заклад чи кабінет Довіри у своєму місті. Також можна звернутися до неурядових організацій, які після консультації скерують до медичного фахівця. Спільно з лікарем пацієнт ще раз оцінює вірогідність ризику інфікуватися.      Особисті дані про того, хто звернувся, є конфіденційними, а ліки видають безоплатно.Пацієнт має пройти тест на ВІЛ, здати аналіз крові (усе це можна зробити безоплатно). Препарати видає лікар — попередньо на місяць, надалі — на три місяці. Це пов’язано з інтервалом, із яким рекомендують проходити тест на ВІЛ.

І пам’ятайте: завжди краще запобігти інфікуванню ВІЛ, аніж отримувати пожиттєву терапію ВІЛ.

Бережіть себе!

 

Інформація сайту ЦГЗ  https://phc.org.ua/news/dokontaktna-profilaktika-vil-scho-ce-dlya-kogo-i-yak-otrimati-prep

 

 

В.о. завідувача відділення  ОСГД ВСП «КАМ’ЯНСЬКИЙ РВ»

ДУ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»                               

Валентина ГЛАДКОВА

 

Вам буде цікаво

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *