«Війна – це не лише бойові дії, але і економіка. Що відбувається в цьому секторі зараз?
Згідно з даними НБУ, за першу половину 2023 року українські банки встановили історичний рекорд, отримавши 67 млрд грн прибутку. Для порівняння: у 2022 році вони отримали 4,6 млрд грн збитку.
Це різке зростання прибутку не означає, що в державі все добре з економікою. Згідно з даними Мінфіну, станом на 31 липня 2023 року державний та гарантований державою борг України становив 4 860,59 млрд грн або 132,92 млрд дол.
Для того щоб утримати економіку в 2022 році, НБУ надрукував 390 млрд грн. Саме тому нам так важлива міжнародна підтримка.
Далі ці гроші були направлені в економіку, шляхом виплат соціальної допомоги та виплат військовослужбовцям.
Державі потрібні кошти для ведення війни і підтримки соціальної сфери. Щоб залучити кошти населення для військових потреб без друку гривні та підйому інфляції, НБУ дозволив банкам вкладати гроші клієнтів (включаючи депозити та зарплати військових) у свої депозитні сертифікати (військові облігації, тощо).
Це такий собі аналог депозитів, тільки вже для банків.
Дохідність таких операцій сягає від 20% до 23%. Гроші клієнтів можуть бути вкладені як на одноденний депозит, так і на кілька місяців.
В результаті, банки вклали майже 500 млрд грн, отримуючи при цьому величезний дохід щодня.
Приватні банки зараз не зацікавлені кредитувати бізнес під 5-10-15%. Це ризики, особливо під час війни. Наприклад, якщо станеться «приліт» і виплата кредиту стане для підприємця проблемою? Навіщо ризикувати, коли можна гарантовано вкласти гроші на депозит та отримати від НБУ 20-23%?
Окремо банки формують резерви на випадок «неповернення великої кількості кредитів» у зв’язку з війною.
Джерелом виплат НБУ є, переважно, відсотки від військових облігацій, які Нацбанк отримує від Мінфіну.
Тепер уявімо, який поштовх економіці могло б дати кредитування малого, середнього, бізнесу на суму 500 млрд грн. Це без сумніву зміцнило б економіку держави.
Сьогодні я поговорив з нашими нардепами та з’ясував, що за результатами звіту НБУ у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №9656, в рамках якого пропонується оподаткувати чистий процентний дохід банків за ставкою 5%, додатково до податку на прибуток.
Це змусить банки переорієнтуватися на кредитування та позбавить їх надприбутків під час воєнного стану.
А додаткові надходження до бюджету будуть направлені на військові потреби та соціальний захист населення. Ці питання сьогодні є головними.
Чекаємо, коли приймуть законопроект.
Саме для підтримки військової та соціальної сфери зараз розглядають скасування ПДФО від військових до бюджетів громад. Але про це окремо», – пише Лукашук у соціальних мережах.
Риболовля - це не лише хобі, а й ціле мистецтво, яке вимагає від рибалки уважності…
Театрали Дніпропетровщини готуються до насиченого, цікавого, яскравого театрального травня. З 20 по 26 травня відбудеться…
Астрологи назвали знаки Зодіаку, які не вміють економити. Ці люди часто втрачають контроль над своїми…
Інспекторами КП "Благоустрій" проведено інспекцію по місту стосовно санітарного утримання об'єктів підприємницької діяльності. За час…
Як встановило розслідування, це 44-річний рецидивіст, який переховувався в Одесі від розшуку за крадіжки. Саме…
У Камʼянському ожила Америка 1930-х років — завдяки джазу, світлу прожекторів і натхненню, яке долає…