Криваве небо над Дніпром: чому ми побачили полярне сяйво і чи несе це небезпеку

10 жовтня над Дніпром, Кам’янським та багатьма іншими містами України, з’явилося рідкісне для нашої місцевості явище – полярне сяйво. Багато хто помітив чарівне рожево-фіолетове світіння, яке надало нічному небу містичного вигляду. Проте за цією красою приховані серйозні процеси, що можуть впливати на наше життя.

Редакція сайту 056 розбиралася, що таке полярне сяйво і чому його побачили у Дніпрі.

Полярне сяйво, або “аврора”, зазвичай з’являється на північних та південних полюсах Землі, де магнітне поле планети взаємодіє з зарядженими частинками, що надходять від Сонця. Під час цього процесу атоми кисню та азоту у верхніх шарах атмосфери починають світитися різними кольорами – від зеленого до червоного та фіолетового.

Однак побачити це явище в Дніпрі – справжня рідкість. Причиною стало потужне сонячне спалахи 8 жовтня, які призвели до магнітної бурі на Землі. Саме ця буря дозволила полярному сяйву “забратися” настільки далеко на південь. Подібні випадки вже траплялися цього року: у травні та серпні жителі Дніпропетровщини теж мали змогу спостерігати це дивовижне природне явище.

Чи несе полярне сяйво небезпеку?

Хоча полярне сяйво є красивим видовищем, не все так безхмарно. Такі явища часто супроводжуються геомагнітними бурями, які можуть спричиняти серйозні наслідки для техніки. Це стосується супутників, систем зв’язку, навігації, а також електричних мереж. На додачу, як зазначають дослідження, подібні бурі можуть впливати на озоновий шар планети. Наприклад, під час недавніх спалахів на Сонці було зафіксовано локальне руйнування озонового шару на висотах понад 100 км.

Також відомо, що магнітні бурі можуть впливати на здоров’я людей, особливо тих, хто страждає на хронічні захворювання серця чи судин. Тому під час таких явищ, особливо чутливим людям варто бути уважними до свого самопочуття.

Що кажуть вчені?

Експерти заспокоюють, що полярне сяйво в Україні не є настільки рідкісним явищем. Професор Михайло Орлюк із Інституту геофізики НАН України пояснює, що магнітні бурі, які викликають полярні сяйва, трапляються під час викиду корональної маси з Сонця. Завдяки безхмарному небу над Дніпром явище було добре видно, і мешканці міста змогли повною мірою насолодитися “авророю”.

Проте вчені попереджають, що полярне сяйво може мати і негативний вплив на нашу планету. Викиди сонячної плазми здатні зруйнувати частину озонового шару, що є важливим для захисту Землі від шкідливого ультрафіолетового випромінювання. Хоча ці пошкодження не є довготривалими, вони можуть викликати збої в роботі супутників і навіть впливати на радіаційні пояси навколо нашої планети.

Як побачити полярне сяйво в Дніпрі?

Якщо ви хочете побачити полярне сяйво, найкраще вирушати за місто, подалі від світлового забруднення. Саме там можна побачити найяскравіші відтінки цього явища. Не забудьте взяти з собою фотоапарат – рожево-фіолетове сяйво на темному небі створює вражаючі знімки, які підкорюють соцмережі.

Тож, полярне сяйво над Дніпром – це не тільки естетичне задоволення, але й нагадування про те, що за межами нашої планети відбуваються потужні природні процеси, які можуть впливати на життя кожного з нас.

Олена

Recent Posts

На трасі біля Кам’янського сталася ДТП (відео)

Аварія сталася вдень 4 квітня на трасі, неподалік повороту на с. Куліші. Дорожня пригода потрапила…

3 години ago

У Кам’янському надають безкоштовну правову допомогу

Про це повідомив міський голова Андрій Білоусов. "У Кам’янському запрацювала програма безоплатної правової допомоги: вже…

3 години ago

Цьогоріч на Дніпропетровщині семеро людей захворіли на ботулізм

У 2025 році у Дніпропетровській області зафіксували 7 випадків ботулізму. Серед тих, хто захворів, троє…

3 години ago

Дивне пограбування: у Дніпрі чоловік поцупив годівницю для птахів

У дніпровському парку Глоби сталася дивна крадіжка: невідомий чоловік викрав пташину годівницю, розташовану біля входу…

4 години ago

Анна Трінчер у новому кліпі звела з розуму сексапільного красеня (відео)

Українська співачка Анна Трінчер випустила нову пісню, яка отримала назву “Зірочка палай”. Тривалий час виконавиця презентувала ліричні…

5 години ago

Юна кам’янчанка – переможниця конкурсу ерудитів

Учениця Наукового ліцею ім. Анатолія Лигуна (11-Б клас), вихованка Дніпропетровського відділення МАН продемонструвала знання та…

5 години ago