Травень – місяць обізнаності про меланому

Головна його мета – привернути увагу до ранньої діагностики та профілактики меланоми – одного з найнебезпечніших видів раку, що розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи.

Меланома — це злоякісна пухлина, яка є однією з самих агресивних форм злоякісних новоутворень у людини, що характеризується швидким ростом та високою схильністю до утворення метастазів, все частіше зустрічається у пацієнтів в будь-якому віці. Захворювання розвивається  з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). Локалізується переважно в шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках (порожнина рота і носа, періанальної і вульвовагінальної областях) тощо.

У Кам’янському  в 2022 році взято на облік  17 чоловік (2021рік – 17 чол.) із захворюванням на меланому, на профілактичних оглядах виявлено 47,1% (2021рік – 29,4%), за 3 місяці 2023 року нових випадків захворювання на меланому не зареєстровано ( за перші 3 місяці 2022 року взято на облік   2 чол.). Всього на обліку в онкодиспансерному відділенні КНП КМР «Міська лікарня №9» знаходиться 218 чоловік з цим захворюванням.

З огляду на високу злоякісність меланоми профілактичні заходи мають величезне практичне значення. Причиною  виникнення у 80% є  ураження  шкіри  внаслідок  дії  надмірних  доз  ультрафіолетового  випромінювання. Найкращий захист від сонця — тінь. Необхідно пам’ятати про шкоду безконтрольної засмаги не тільки на курортах, а й на дачних ділянках.  Солярій  також збільшує  ризик розвитку новоутворень.

Дуже велику роль в переродженні в злоякісність родимки має її травмування, яке супроводжується плином крові, розвитком запального процесу, інсоляцією. Травмі піддаються невуси, які розташовуються в місцях регулярного травмування. До таких місць відносяться: шкірні покриви голови, стопи, поперекова зона, коміркова зона і т.д. В якості профілактики також рекомендується видалити всі пігментні плями з ознаками малігнізації. Не можна перев’язувати родимки і будь-які новоутворення нитками, зрізати лезом, ножицями, заклеювати лейкопластиром тощо.

Даному виду онкології притаманний стрімкий розвиток, а на пізніх стадіях – ураження внутрішніх органів. Прогноз для хворих з  меланомою дуже важкий, але не є вироком для хворого. На сучасному етапі розвитку клінічної онкології є всі можливості ефективно боротися із цією недугою. Меланома виліковна, якщо діагноз встановлено вчасно.

Рекомендується хоча б раз на рік проходити загальний медичний огляд. Ефективним методом раннього виявлення також  є самодіагностика. Для цього лікарі пропонують регулярно обстежувати шкіряні покриви за допомогою методу АКОРД, звертаючи увагу на певні зміни.

На що потрібно звернути увагу?

А – асиметрія: зверніть увагу за форму родимки, якщо умовна вісь ділить її на нерівні несиметричні частини, це привід звернутися до лікаря.

К – край: якщо родимка має нечіткі розмиті кордони, то це може бути ознакою меланоми. Також занепокоєння мають викликати будь-які зазубрини чи нерівності.

О – окрас: родимка повністю чи частково змінила забарвлення – вам до лікаря. Терміново.

Р – розмір: ви бачите, що родимка почала рости вшир чи вгору, або у вас є родимка понад 6 мм в діаметрі. Так не повинно бути, зверніться до лікаря.

Д – динаміка: будь-які зміни в структурі шкіряного покриву родимки (сухість, поява кірочок, кровоточивість, випадіння волосся тощо) мають бути для вас сигналом звернутись до лікаря.

 

Звертаємо увагу, що єдиний метод боротьби із захворюванням на меланому − лікування у медичному закладі.

Якщо ви помітили на своїй шкірі якісь зміни, негайно звертайтесь за допомогою до лікаря онколога. Сучасні дерматоскопи дозволяють оглянути новоутворення шкіри і з великою достовірністю запідозрити меланому.  Остаточно діагноз встановлюється після видалення новоутворення та гістологічного дослідження.

Не займайтесь самолікуванням. Використання методів та порад «спеціалістів» з інтернету веде до прогресування хвороби та неможливості лікування. Необхідну консультацію можна отримати звернувшись для обстеження в онкодиспансерне відділення КНП КМР «Міська лікарня №9» за адресою: пр-т Аношкіна,72; тел. Для довідок: 068 796 49 43.

За інформацією Міського медичного центру здоров’я
та медицини спорту

Олена

Recent Posts

У Кам’янському розпочалися ігри “Пліч-о-пліч” (відео)

На спортивних змаганнях побував мер Андрій Білоусов. "У спортивному комплексі «Прометей» стартував новий сезон «Пліч-о-пліч:…

7 години ago

У Дніпрі син ледь не вбив свою матір

Поліцейські Дніпра скерувати до суду обвинувальний акт щодо чоловіка, який вчинив замах на вбивство власної…

10 години ago

На Дніпропетровщині поліцейські допомогли старенькій повернутися додому

Понад чотирьох годин нічних пошуків завершилися позитивно і поліцейські Нікопольщини розшукали заблукалу 82-річну жінку. 21…

10 години ago

Підприємців Дніпропетровщини запрошують на онлайн-зустріч «Діалог влади та бізнесу»

Дніпропетровська ОВА запрошує підприємців регіону на дев’яту онлайн-зустріч учасників платформи «Діалог влади та бізнесу». Тема…

11 години ago

Kalush Orchestra випустив кліп на романтичну пісню «Коли» (відео)

Гурт Kalush Orchestra презентував кліп на пісню «Коли». Відео знімали у лісі. «Уявіть себе через…

11 години ago

На Дніпропетровщині ліквідували нарколабораторію (відео)

У Кривому Розі правоохоронці ліквідували нарколабораторію з вирощування конопель. Там вилучили майже 3 тис рослин…

12 години ago